" Kader " Henüz yorum yapılmamış.

 

 İntihar eden ecelinden önce mi ölmüş oluyor?

İntihar kaderde yazıldığı için mi yaşanır? İntihar eden insanlar ecellerini öne almış olmuyorlar mı? İntihar eden insanlar ecellerini kendileri mi belirler?

Cevap:

“Çünkü Allah, bir kimseyi eceli geldiği zaman asla ertelemez.” (Münafıkun, 11)

“Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden (hak ettikleri şekilde) yakalayacak olsaydı, (yeryüzü) üzerinde hareketli hiçbir canlı bırakmazdı; fakat onları belirli bir vakte kadar te’hir eder. Artık ecelleri geldiği zaman, ne bir saat (bir an) geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.”
(Nahl, 61)
Allah (cc) her canlının hayatının sona ereceği vakti tayin etmiştir. Buna ecel denir. Ne intihar eden ne de birisini öldüren kimse Allah’ın belirlemiş olduğu eceli değiştirmiş olamaz.
Allah’ın ilmi ezeli olup, bütün zamanları içine aldığından intihar edenin intihar edeceğini bilir ve ecelini buna göre tayin eder. Bu sebeple ölen kişi için henüz eceli gelmemişti, intihar etmeseydi daha uzun yaşardı demek doğru değildir.
Akaid imamları da, öldürülen kimse de, eceliyle ölür, ömrü ortadan kesilmiş olmaz. Ecel birdir demişlerdir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - İntihar eden ecelinden önce mi ölmüş oluyor?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com