" Kur'an-ı Kerim " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kur’ân herkese nasıl hitap eder?

Kurân’ın her seviyeden insana hitap ettiği söyleniyor. Bu nasıl mümkün olabiliyor?

Cevap:

Kur'ân, muhatapların doğrudan anlayamadıkları konuları, akıllarının seviyesine yaklaştırmak için ifade tarzı olarak; bir çocuğun hatta hiç öğrenim görmemiş bir ihtiyarın dahi üzerinde düşünebileceği, fasih bir ifade tarzı kullanır.
Kurân’daki her ayet her seviyeden aklın kabiliyeti miktarınca, hisse alacağı bir tarzda vahyedilmiştir. Kurân’a bakıldığında manalarının, sinek kadar küçük akılları doyurduğu gibi dağ gibi akılları da tatmin ettiği görülür.
Mesela;
“Doğmamıştır ve doğrulmamıştır!” “Ve O’na hiçbir şey denk olmamıştır.” (İhlas, 3–4)
Bu ayetten her seviyedeki insanın anlayacağı mana;
Allah’ın (cc) baba, oğul, akran ve eşten münezzeh (uzak) olduğudur.
İlmi seviyesi daha yüksek olan insanlar yukarıdaki mana ile birlikte “doğan ve yaratılan varlıkların ilâh olamayacaklarını” da anlarlar. (Hz. İsa ve melekler gibi.)
Daha ileri bir seviye ise;
Allah’ın (cc) ezelî ve ebedî olduğunu, hiç bir yönden ne zatının, ne sıfatlarının, ne de fiillerinin benzeri, dengi, misli ve misali olmadığını ve “ol der oluverir” (امركن فيكون) emri ile her şeyi kendi iradesiyle ortak ve yardımcısı olmadan yaptığı manasını çıkarır.
Bu konu hakkında daha fazla misal ve daha geniş malumat için Kur'ân Herkese Hitap Eder adlı makalemize bakınız. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kur’ân herkese nasıl hitap eder?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com