" Kurban " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kurban ibadeti Cenab-ı Hakk’ın sonsuz şefkatine gölge düşürmez mi?

Kurban ibadeti ile milyonlarca hayvanın kanını akıtılıyor. Bu tüm varlıklara merhameti emreden İslam dinine zıt değil midir?

Cevap:

Kurban emri Cenab-ı Hakk’ın şefkatinden uzak değildir

Kurban ibadeti yılda bir defa ifa edilen bir ibadettir. Bunun haricinde ise yılın diğer günlerinde milyonlarca hayvan kesilip, tonlarca et tüketilmektedir.
Zira Rabbimiz tüm hayvanları ve bitkileri bizim emrimize vermiş ve bütün mahlûkatı bize hizmetkâr kılmıştır. Her türlü ihtiyacımızı onlarla gidermemizi sağlamıştır. Bu da Rabbimiz’in bize olan şefkatinin en büyük göstergesidir.
Bunun için kurban emrinin Cenab-ı Hakk’ın şefkatinden uzak olduğu düşünülemez.

Allah-ü Teâlâ kurban edilen hayvanlara acı hissettirmez

“Kesilmek için yatırılan bir hayvan, bir şey hissetmez. Yalnız bıçak kestiği vakit hissetmek ister; fakat o his dahi gider, o elemden de kurtulur. Demek en büyük bir rahmet, bir şefkat-i İlâhiye, gaybı bildirmemektedir ve başa gelen şeyleri setretmektedir.” (Şualar)
Tüm mahlûkatına karşı sonsuz bir şefkatle mukabele eden Rabbimiz kurban edilen hayvanlara da kesilme esnasında hiçbir acı hissettirmez. Hatta kurban edilen hayvan Cenab-ı Hak için kurban edileceğini bildiğinden o acıyı hissetmeyi arzu eder. Fakat Cenab-ı Hak o hissi tamamen ondan alır. Böylelikle hiçbir acı hissetmeden Allah (cc) için kurban edilirler. Artık hayvan, Allah için kendini feda etmiş; onun yolunda kurban olmuştur.
Elbette bu kesim hayvan için, et ve ticaret amacıyla bir kasabın bıçağı altına yatmaktan çok daha şerefli, çok daha ulvîdir.

Varlıklar insanlara hizmet ederek ibadet ederler

Rabbimiz kâinattaki bütün canlıları birbirine yardım halinde yaratmıştır. Kainata baktığımızda bunu ekolojik denge olarak apaçık görüyoruz. Mesela bitkiler, insanların ve hayvanların kendilerini yiyip beslenmelerini ister, bu yolla yardımlaşırlar. Hayvanlar da insanların kendilerinin etlerini yemelerini, sütlerinden, yumurtalarından ve yünlerinden yararlanmalarını çok isterler ve bu şekilde kâinattaki yardımlaşmaya dâhil olurlar.
İşte tüm varlıklar netice itibariyle insanoğluna hizmet ederler. Bu yolla Rablerine karşı vazifelerini yerine getirmiş ve ibadetlerini sunmuş olurlar.
“Hem o Rahmân'ın nihayetsiz rahmetinden uzak değil ki, nasıl vazife uğrunda mücâhede işinde telef olan bir nefere şehâdet rütbesini veriyor ve kurban olarak kesilen bir koyuna, âhirette cismânî bir vücud-u bâkî vererek Sırat üstünde sahibine burak gibi bir bineklik mertebesini vermekle mükâfatlandırıyor.” (Sözler) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kurban ibadeti Cenab-ı Hakk’ın sonsuz şefkatine gölge düşürmez mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com