" Melekler " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kâinatta ne kadar melek vardır?

Kâinatta çok melek olduğu hatta her yağmur damlasını bir meleğin indirdiği söyleniyor?

Cevap:

“Gök gıcırdamaktadır. Ve gıcırdamak hakkıdır. Onda bir ayak yeri yoktur ki, bunda secde eden veya rükû yapan bir melek bulunmasın.” (Nevevi)
Melekler nurdan yaratıldıkları için, maddi mekân onları sınırlayamaz. Dar yerlerde dahi tahmin edemeyeceğimiz çoklukta bulunabilir, en kesif maddelerin içine rahatlıkla girebilir ve gezebilirler.
Meleklerin sayısını tam olarak bilmek mümkün değildir.
Meleklerin sayısı konusunda Elmalı Tefsiri'nde temsili olarak şöyle bir artan oranda rivayet geçer:
Âdemoğlu cinlerin onda biri;
Cinler ve insanlar, yeryüzündeki hayvanlarının onda biri;
Cinler, hayvanlar ve insanlar gökyüzünde uçan bütün hayvanların onda biri;
Bunların hepsinin toplamı, deniz hayvanlarının onda biri;
Ve bütün bunlar, yeryüzünde görevli olan meleklerin onda biri kadardır.
Sonra dünya göğünün melekleri bütün bunlardan o oranda çok daha fazladır.
Ve bütün bunlardan ikinci gök melekleri de o oranda çoktur. Yedinci göğe kadar artarak hep böyle artar. Sonra bunların bütün toplamı Kürsîye ait meleklere göre az bir şeydir.
Sonra hepsinin toplam adedi, altı yüz bine ulaşan Arş perdelerinden birinin meleklerine göre onda bir bile değildir. Ve bu arş perdelerinden birinin, yani bir büyük perdenin uzunluk ve yüksekliğine göre gökler, yeryüzü ve içindekiler ve aralarındaki melekler sayısal olarak bir değer teşkil etmeyecek kadar az sayılırlar. Arş perdelerinin her birinin her karışında bir secde veya rükû eden veya ayakta duran melek vardır ki, onu tesbih ve takdir eder.
Sonra bunların toplamı Arş etrafında dönen meleklere karşı denizden bir damla kalır. Sonra İsrafil'in(as) yardımcıları olan Levh melekleri ve Cibrîl'in(as) askerleri olan melekler sayamayacağımız kadardır. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kâinatta ne kadar melek vardır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com