" Melekler " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Melekler niçin yaratılmıştır?

İnsanlar ve cinler ibadet için yaratılmış. Peki meleklerin yaratılış gayesi nedir?

Cevap:

Melekler, insanlar ve cinler gibi Allah’a (cc)ibadet ve O’nu (cc) tesbih etmek için yaratılmışlardır. Ve aynı zamanda melekler şuur sahibi olduklarından Allah’ın (cc) kâinat kitabındaki isimlerini okuyup tefekkür edip düşünürler.

Kâinatın yaratılışındaki amaç “ibadet”tir. Övgü, şükür, minnet duymak kısaca“hamd” etmek ibadetin öz bir şeklidir.“Hamd”in en meşhur manası, Allah’ı (cc) şanına yakışır şekilde anıp, tesbih etmektir.

Allah (cc) kâinattaki yaratmış olduğu her şeyle kendini tanıttırmak ve sevdirmek istiyor. Elbette Allah’ın (cc)kendisini tanıttırmak ve sevdirmek istemesine karşılık şuurlu ve bilinçli bir kulluk gerekir.

İnsanlar ve cinlerin ise kâinatın her tarafındaki muhteşem eserlerin tamamını görmeye imkânları yeterli gelmez. Fakat melekler kâinatın her yerinde bulunabilirler. Tüm harika eserleri görüp tefekkür edebilir Allah'ın (cc)isimlerini seyredebilirler. Böylece kendilerine has tesbihleri ile Allah’a (cc) ibadet ederler.

Gökyüzündeki milyarlarca gezegenden biri olan küçücük dünyaya dikkatle bakıldığında görülüyor ki magma denilen çekirdeğinde ortalama 5000 C sıcaklığı saklıyor. Yüzeyindeki yedi kıtası ve dev okyanuslarıyla muhteşem görünüyor. Kıtaları ise dağlarla, vadilerle, nehirlerle, bahçelerle süslenmiş. O bahçeler insanın yüzüne gülümseyen türlü renklerde, şekillerde ve kokularda olan çiçeklerle donatılmış.

Şimdi gözlerimizi gökyüzüne çevirelim. Yıldızlar, gezegenler dünyamızdan çok daha süslü ve muhteşem bir görüntü çiziyor. İnci taneleri gibi dizilmiş bu yıldızları insanlar Hz. Âdem’den (as) beri inceledikleri halde muhteşem donanımlarının ve vazifelerinin acaba kaçta kaçını anlayabilmişlerdir?

Denizlerin dibindeki inci ve mercanların kusursuz sanatını şuursuz balıklar anlayamayacakları gibi insanların da tüm bu güzelliklere ulaşabilmesi mümkün değildir.

En mükemmel teleskoplarla görülmesi zor olan uzaydaki galaksiler, rengârenk nebulalar, kandil hükmünde olan yıldızlardaki muhteşem sanatlar, Allah'ı (cc)zikredecek şuur sahibi varlıkları gerekli kılar. Tüm bu sanatları görüp anlayıp düşünecek takdir edip hayranlığını dile getirecek şuurlu varlıklar ise meleklerdir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Melekler niçin yaratılmıştır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com