" Melekler " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Melekler yemeden içmeden nasıl yaşıyorlar?

Melekler canlı varlıklar olduğu halde yiyip içmeden nasıl yaşıyorlar?

Cevap:

Maddi olan vücudun yaşamının devamı için maddi gıdalar gereklidir. Manevi vücudun devamı için ise manevi gıdalar lazımdır.
Mesela insanın cismi için hava, su, ışık sebze, meyve gibi gıdalar lazımken; manevi vücudu olan ruhu için ibadet, aklı için ilim, kalp için ise sevgi ve muhabbet gereklidir.
Melekler, nur gibi latif maddelerden yaratıldığı için onlara gıda olarak nur yeterlidir. Onlar zikir, tesbih, ibadet ve muhabbetin nuruyla gıdalanıp lezzetleniyorlar. Öyle ise Allah’a (cc) ibadet etmekten, verilen emirleri yerine getirmekten aldıkları lezzet, nurani olan vücutları için gıda hükmündedir. Hatta maddesi latif olan güzel kokular onların bir çeşit gıdalarıdır.
“And olsun ki elçilerimiz (melekler) İbrahim’e müjde ile geldiler. “Selam (senin üzerine olsun.)!” dediler. Bunun üzerine (o da:) “ Selam (sizin üzerinize de olsun.)!” dedi; beklemeden (onlara) kızartılmış bir buzağı getirdi. Fakat ellerinin ona uzanmadığını görünce, onlar (ın durumların)ı yadırgadı ve onlardan dolayı bir çeşit korku düştü. (Onlar ise:) “Korkma! Şüphesiz ki biz (Allah’ın melekleriyiz ve ) Lut kavmine (azap vazifesi ile ) gönderildik!” dediler.” (Hud, 69-70)
Demek ki, melekler insanlar gibi yiyip içmezler. Çünkü melekler Hz. İbrahim’e oğlu İshak’ın (as) doğacağı müjdesini vermek için genç ve güzel bir erkek suretinde gelmişler ve Hz. İbrahim (as) onlara ikram etmek üzere yemek hazırlamıştır. Fakat yemediklerini görünce korkmuş. Sonradan da onların melek olduğunu anlamıştır. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Melekler yemeden içmeden nasıl yaşıyorlar?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com