" Muhtelif " 1 yorum

 

 Hz. Ebubekir (ra) Peygamber Efendimizin (asm) kızlarından biriyle evlenmiş midir?

Hz. Ebubekir (ra) Peygamber Efendimizin (asm) hangi kızı ile evliydi?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Hz. Ebu Bekir (ra) Peygamber Efendimiz'in kızlarından biriyle evlenmemiştir

Hz. Ebu Bekir (ra)… Abduluzza kızı Kuteyle ile evlenmişti. Kuteyle hanım, ona Esma ve Abdullah adını verdikleri iki çocuk dünyaya getirdi. Bu evliliği Müslüman oluşuyla son buldu. Ardından Ümmü Ruman ile evlendi. Hazret-i Aişe ile Abdurrahman adında bir erkek çocuk hediye etti. (Salih Suruç, Sadakatte Zirve Hz. Ebu Bekir ra)

Peygamber Efendimiz'in (asm) dört kızı vardır. Sahih kaynaklarda Hz. Ebu Bekir'in (ra) Peygamber Efendimiz'in (asm) kızlarından biriyle izdivacına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Hz. Peygamber’in (asm) dört kızının evlilikleri

Hz. Zeynep (ra)

Evlenecek yaşa geldiğinde Peygamberimiz (asm) onu Hz. Hatice’nin arzusu üzerine Ebu’l-Âs bin Rebi’ ile evlendirdi. (Sahabiler Ansiklopedisi, c.2, s.705, Nesil Yayınları )

Hz. Rukiyye  (ra)

Peygamberimiz (asm) onu haya ve edep incisi, Hz. Osman’la evlendirdi. (Sahabiler Ansiklopedisi, c.2, s.710, Nesil Yayınları )

Hz. Ümmü Gülsüm (ra)

Hz. Osman, Rukiyye ile birlikte sıkıntılı, fakat mesut bir hayat yaşamıştı. Şimdi ise hem öyle bir hayat arkadaşını kaybetmiş, hem de Resulullah ile olan akrabalık bağı kesilmişti. Peygamberimiz (asm) Hz. Osman’ı müjdeledi. Cenab-ı Hakkın Ümmü Gülsüm’ü de kendisine nikâhlamaya emrettiğini haber verdi. (Sahabiler Ansiklopedisi, c.2, s.712, Nesil Yayınları )

Hz. Fatıma (ra)

Hz. Muhammed'in (asm)  neslinin kendisiyle devam ettiği en küçük kızı. Müslümanların dördüncü halifesi "ilmin kapısı" Hz. Ali'nin (ra) hanımı. (Hayatü’s Sahabe)

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Hz. Ebubekir (ra) Peygamber Efendimizin (asm) kızlarından biriyle evlenmiş midir?

 

 

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
yasemen "21.12.2013 23:59" tarihinde demiş ki:
ilginiz için teşekkür ederim. ben yanlış hatırlamışım .

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com