" Namaz (Salat) " 1 yorum

 

 Sabah namazı imsak girer girmez kılınabilir mi?

Sabah namazını hemen ezan okunduktan sonra kılmak doğrumudur ?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Sabah namazının vakti, fecr-i sâdığın doğmasından itibaren başlar. “Fecr-i sâdık”, güneşin önü sıra gelen, doğu ufkunda yayılarak tüm ufku kaplayan ve yaygın bir şekilde göğe yükselen ışıktır. “Fecr-i kâzib”e gelince buna itibar edilmez. Ki bu da güneşin önü sıra gelen ve fakat yayılmayan ince bir çizgi şeklinde göğe doğru yükselen ve yan taraflarında da karanlık bulunan ışıktır. Bu fecir, kara kurdun kuyruğuna benzer. Çünkü kara kurdun kuyruğunun alt tarafı beyaz olup bu beyazlığın iki tarafı siyahtır. Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder.
Malikiler dediler ki: Sabah namazının iki vakti vardır:
a. İhtiyarî vakit: Bu, fecr-i sâdığın doğmasından itibaren başlar, açık bir aydınlığın meydana gelmesine kadar devam eder. Açık aydınlıktan maksat, tavansız olan bir yerde normal gözün yüzleri görebileceği ve seçebileceği bir aydınlıktır. Yine bu aydınlıkta da yıldızlar görünmezler.
b. Zarurî vakit: Bu da ihtiyarî vaktin ardı sıra başlayıp güneşin doğuşuna kadar devam eder. Bu, Malikilerin kuvvetli ve meşhur bir görüşüdür. Yine Malikilere göre sabah namazının zaruret vakti olmadığını söyleyenler de vardır. Ki, bu meşhur ve fakat kuvvetli olmayan bir görüştür. Birinci görüş daha kuvvetlidir. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)
Ayrıca Yusuf Kavaklı sabah namazının vakti hakkında şöyle demiştir:
"Sabah namazının vakti imsak ile başlar, güneş doğduğunda biter. Fıkıh, ilmihal kitaplarında imsak vakti girdiğinde 10-15 dakika kadar beklenip, öyle namaz kılınmasının daha uygun olduğu geçmektedir. Ancak ezan okunmadı diye ezanı beklemek durumunda değiliz. Eğer istersek imsak girdiği gibi de kılabiliriz."
Anlaşıldığı üzere sabah namazının vakti imsak ile başlar, güneşin doğmasıyla sona erer. Bu sebeple sabah namazı ezanı okunur okunmaz namaz kılınır.
Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Sabah namazı imsak girer girmez kılınabilir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
asd "27.5.2014 03:56" tarihinde demiş ki:
Allah razi olsun.sabah namazini kilmama sebep oldunuz.

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com