" Namaz (Salat) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Yanlış kılınmış namazların kazası gerekir mi?

Eskiden yanlış kılınmış namazlar kabul olur mu? Ya da onları kaza mı ettmek lazımdır. Kaynaklı cevap istiyorum.

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Hatalı kılınan namaz herhangi bir mezhebe göre kabul olabilir bir namazsa kaza yapmak gerekmez. 

Namaz, farzları, vacipleri ve sünnetleri ile tam olarak yerine getirilmesi gereken bir ibadettir. Namazın farzlarının terk edilmesi namazın iadesini gerektirirken  vacipler ve sünnetlerin kasıtsız olarak terkedilmesi namazların tekrar kılınmasını gerektirmez. Buna göre, yanlış kılmaktan kastınız, kıraat, ruku, secde, kade-i ahire gibi namazın farzlarını yapmadan kılmaksa, namazların kazasını kılmak gerekir. Fakat vacip ve sünnetlerde bir eksikliğiniz olmuşsa, namazlarınızı tekrar kılmanız gerekmez. Allah Teala hataen yapılan eksikliklerden ötürü kullarını affedeceği umulur. Önemli olan bilerek hatada ısrar etmemektir. (Diyanet İşleri Fetva Kurulu)

Namazın kabul olması için bazı rükünlere riayet etmek gerekir

Bütün bu namazların sahih olmaları için bir takım şartları, rükünleri vardır ki, bunlara riayet edilmesi de yapılması gerekli olan birer vazifedir. Bunlar namazların farzlarını teşkil eder. Namazların bir takımda mekruhları, müfsitleri vardır ki her namazın bunlardan beri olması lazım gelir. Bu sebeple her Müslüman için bunları bilip, ona göre bu dini vazifesini yerine getirmeye çalışmak icap eder. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s.124)

Namazda farz olan bir rükün terk edilmişse, o vakit içinde namazın yeniden kılınması, vakti geçtiyse namazın kaza edilmesi gerekir

Bir namazda bir farzın kasten veya sehven terk edilmesi, o namazın yeniden kılınmasını gerektirir. Böyle büyük bir noksanı gidermek için sehiv secdeleri yeterli değildir.

Bir vacibin sehven terk edilmesi veya geciktirilmesi, sehiv secdelerini gerektirir. Bu şekilde o noksan düzeltilmiş olur.

Bir sünnetin kasten veya sehven terk edilmesi sehiv secdesini gerektirmez. Fakat kasten terk edilmesi bir kusurdur. Sevap ve faziletten mahrum olmayı gerektirir. (Büyük İslam Ansiklopedisi, Ömer Nasuhi Bilmen, s.192)

Namazın farzları için tıklayınız.

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Yanlış kılınmış namazların kazası gerekir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com