" Namaz (Salat) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Temizliğinden şüphe duyulan yerde namaz kılınabilir mi?

Ayak parmağımın arasında mantardan dolayı su çıkıyor (ama normalde yere akmıyor). Yere basınca ayak parmakları açılınca yere halıya bulaşmıştır diye bütün halıları yıkattım, terlik aldım. Yine unutarak yere basıyorum şu an yüzde yüz bulaşma var mı bilmiyorum. Kesin olarak necis olduğunu bilmediğim için necis olsa bile temiz sayılır kuralı benim için geçerli mi? Ama dikkat etseydin bu olmazdı iç sesi var halıları yıkatalım mı?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Halı ve yerdeki necaset sıvı olmayıp seccadeye geçmeyecek nitelikte ise, böyle bir yere seccade serip üzerinde namaz kılınabilir. (Mehmet Talu)
Necasetin halı üzerindeki yeri bilinmiyorsa halıları tekrar yıkatmak yerine, temiz bir seccade serip namaz kılınmalıdır. Halıda necasetin olması temiz bir seccade ile namaz kılmaya mani değildir. Böyle kılınan bir namaz sahihtir.
İbadetlerimizi yaparken şeytan, bizi Allah'a yönelmekten uzaklaştırmak için kalbimize vesveseler verir. Kulun vazifesi, ibadetlerini noksansız bir şekilde yapmaya gayret etmek ve vesveselere ehemmiyet vermemektir. Zira;
Vesvese, ehemmiyet verdikçe artar

İbnu Abbas (ra) anlatıyor:
“Resûlullah (asm) buyurdular ki:
“Şeytan insanoğlunun kalbinin üzerinde tünemiş vaziyette bekler. Allah'ı zikredince siner, çekilir, gaflet etse vesvese verir.” (Buhârî)
Cenab-ı Hak şu âlemde çok hikmetlere binaen vesveseyi şeytanın eline vermiştir. “Vesveseye ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; korkmazsan hafif olur. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider.” (Sözler)

Ayrıca bakınız;

Vesveseden kurtulmanın yolları nelerdir?

Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Temizliğinden şüphe duyulan yerde namaz kılınabilir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com