" Namaz " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Namazda türkçe dua yapılır mı?

Namaz içinde türkçe dua yapmak namazı bozar mı?

Cevap:

Dua ve namaz birbirine karıştırılmamalıdır. Hangi ırktan ve dilden olursa olsun her insan kendi lisanıyla Cenab-ı Hakka yalvarıp arzu ve isteklerini dile getirebilir. Fakat namaz bundan farklıdır. Hangi dil ve ırktan olursa olsun herkes, müslüman olmak şartıyla namaz ibadetini Peygamber Efendimiz’ in (asm) öğrettiği şekliyle yapmakla mükelleftir. Namaz’ın dili Kur’an’ın dilidir. Yani arapçadır.
"Namazda insanların kelâmından hiçbir şey uygun olmaz. Çünkü namaz, ancak tesbih, tekbir ve Kur'an okumadan ibarettir" (Müslim, Ebu Davud, Buhari – Camiu’l Usul)
Hadiste açıkça belirtildiği gibi, namaz içinde insanların kendi lisanlarıyla dua etmesi uygun değildir. Türkçe lisan ile dua okumak namazı bozar. Ancak Kur’an’ı Kerimde ve hadislerde geçen dualar Arapça olarak okunabilir. Mesela: Bir kimse kaide-i ahirede(son oturuş) (Allahümmağfirli velivalideyye )“Allah’ım beni, annemi, babamı bağışla” manasında olan bu duayı Arapça olarak dua etmiş olsa, namazı bozulmaz. Çünkü bu dua, Kur’an’da vardır. Bunun için Kur‘an-ı Kerim’de ve hadislerde geçen dualarla dua etmek ve bu duaları ezberleyip okumak uygundur. (Tatarhaniyye, Fetavayi Hindiye) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Namazda türkçe dua yapılır mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com