" Namaz " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Yolculukta namaz nasıl kılınmalıdır?

Yolculuk esnasında aracın içerisinde namaz kılınabilir mi? Bir piknik alanında namazı, aracın içinde mi yoksa dışarıda mı kılmak gerekir?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Uçak, gemi ve tren gibi vasıtada bulunan kimse, vakit gelip vasıta henüz hareket etmemiş ise zaten normal olarak yerde olduğu gibi yüzünü kıbleye çevirerek namazını kılacaktır. Hareket etmiş ise, ayak üzere kıbleye doğru namaz kılmak mümkün ise öyle kılacaktır, başka bir yöne doğru namaz kılmak caiz değildir. Vasıta namazda iken dönerse o da onunla beraber dönecektir. Kıbleye doğru veya ayakta namaz kılmak mümkün değilse kıble istikametine doğru ve oturarak namazını eda edecektir. Ancak imkân varsa iftitah tekbirini almak isterken mutlaka yüzünü kıbleye yöneltip öylece tekbir alacaktır. Vakit dar olduğu takdirde namaz bu şekilde eda edilecektir. Mola yerine yetişebileceğini biliyorsa namazın böyle kılınması caiz değildir. Hanefi mezhebine göre iftitah tekbiri için kıbleye dönmek gerekmez. Mutlaka onu tehir etmek lazımdır. (Günümüz Meselelerine Fetvalar)
Piknik alanında kıbleyi bulup normal bir şekilde namazı kılmak mümkündür. Aracın içinde kılmayı gerektiren bir durum olmazsa dışarıda normal bir şekilde namazı kılmak gerekir.
Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Yolculukta namaz nasıl kılınmalıdır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com