" Recep Ayı " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Recep ayını nasıl değerlendirebilirim?

Recep ayı oruçla, dualarla, istiğfarlarla değerlendirilmelidir. Sadaka vermenin de büyük ehemmiyeti vardır.

Cevap:

Pek çok arkadaşımız mübarek üç aylar ve Recep ayının kıymeti vesilesiyle aldıkları çok güzel kararları bizimle paylaştılar. Onlara “Bu güzel kararları almanıza sebep olan en önemli şeyi bize söyler misiniz?” diye sorduk. "Recep ayının sadece Allah’ın seçkin kulları ve O’nun rızasını isteyenlerin değerlendirdiğini öğrenmek oldu" dediler. Biz de onların güzel niyetlerle aldıkları bu kararları sizinle paylaşalım. Ümidimiz o ki; “Hayra vesile olan hayrı yapmış gibi olur...”

Recep ayının ilk gecesinde yani Regaib kandilinde üç ayların kıymetini bilerek geçirebilmem ve daha hayırlı bir insan olmam için dua edeceğim.

“Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.” (İ.Asakir)

Recep ayında çokça oruç tutacağım.

“Her kim Recep ayında oruç tutmayı arttırır ise, Allah-ü Teala da ona ihsanını arttırır.” (Gunyet’üt Talibin)
“Recep ayı, büyük bir aydır. Recep ayında bir gün oruç tutana Allah-ü Teala, bin senelik oruç sevabını yazar.” (Gunyet’üt Talibin)
“Cennette bir ırmak vardır; bu ırmağın adı: Recep’tir. Sütten daha beyaz, baldan daha tatlıdır. Bir kimse Recep ayında bir gün oruç tutar ise, Allah-ü Teala, kendisine o ırmaktan içirir.” (Gunyet’üt Talibin)

Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir. (Miftah-ül-cenne)
“Bir kimse Recep ayında beş gün oruç tutar ise; kabir azabından kurtulur.” (Gunyet’üt Talibin)
“Bir kimse Recep ayında altı gün oruç tutar ise; kabirden çıktığı zaman yüzü, Bedir halindeki ay aydınlığından daha nurludur.” (Gunyet’üt Talibin)
“Recep ayında yedi gün oruç tutana Allah-ü Teala, cehennem kapılarını kapatır.” (Gunyet’üt Talibin)
“Recep ayında sekiz gün oruç tutana, cennetin sekiz kapısı açılır. Hangisinden isterse girer.” (Gunyet’üt Talibin)
“Recep ayında on beş gün oruç tutan kimsenin kötülükleri iyiliğe çevrilir. Semadan bir nîdacı şöyle seslenir:
-Sen bağışlandın. Yeni ameller işlemeye bak.”
(Gunyet’üt Talibin)

"Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar cehennemden uzaklaşır."
(Ebu Ya’la)
Meleklerin Regaib gecesinde gecenin bir bölümünde Recep ayında oruç tutanlar için rahmet ve mağfiret dileyerek dua ettikleri rivayet edilmiştir..

Recep ayında her sabah kalktığımda ve akşam yatarken en az üç sefer istiğfar getireceğim.

“Recep ayında Allah'a çok istiğfar edin; çünkü Allah’ın Recep ayının her vaktinde cehennemden azat ettiği kulları vardır.” (Deylemî)

Allah’ın razı olmadığını bildiğim ve aklımın ve vicdanımın da razı olmadığı bir kötü hasletimden vazgeçeceğim.

Recep ayına “mutahhar (temizleyici)” denmesinin sebebi ise; bu ayda tutulan oruçların, hataların ve günahların temizlenmesine vesile olduğu içindir.

Recep ayında sadaka vereceğim.

“Bir kimse Recep ayında sadaka verecek olur ise, Allah-ü Teala onu cehennem ateşinden uzaklaştırır. Hem de, yavru iken yuvasından çıkan ta ihtiyarlayıp ölünceye kadar havada uçup giden karganın gittiği uzaklık kadar…” (Gunyet'üt Talibin)

Receb ayında bir yetimin ihtiyacını karşılayacağım.

“Bir kimse Recep ayında bir kulun sıkıntısını giderecek olsa Allah (cc) ona kıyamet günü Firdevs cennetinde gözünün görebildiği kadar uzunlukta büyük bir saray verir.” (Gunye)

Kızdığım, kırıldığım vekendisininhakkımda pek de iyi düşünmediğini düşündüğüm bir arkadaşıma bu mübarek ayda güzel bir hediye alacağım.

Kim olursa olsun bu mübarek ayda herkes için hayırdan başkasını dilemeyeceğim.

Çünkü Recep ayında duaların kabul edildiği gibi bedduanın da tuttuğu rivayet edilmiştir. Cahiliyet zamanında Araplar kendilerine zulmedenlere beddua etmeyi Recep ayına bırakırlardı. Recep ayında beddua ettikleri zaman, tutardı boş dönmezdi.

Recep ayında her gün bir fetih suresi okuyarak âlem-i İslam’a dua edeceğim.

www.sorusorcevapbul.com

konularından bir bölüm seçip okuyarak ilmimi artırıp imanımı kuvvetlendireceğim.

İrfan mektebi

dergisinin “üç aylar” dosya konusunu mutlaka okuyacağım. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Recep ayını nasıl değerlendirebilirim?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com