" Şeytan ve Cinler " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Cinler insanlara musallat olabilirler mi?

Cinler kendi iradeleriyle insanların aklına ve beynine nüfuz edebilirler mi?

Cevap:

Cinler insanlara musallat olabilmekte ve bazen kontrolü altına alabilmektedir.
Cinler insanlara; maddi ve manevi hayatına dikkat etmediğinde ve bazı kişiler tarafından insanlara yönlendirilmesiyle (sihir ve büyü gibi…) ancak insanlara musallat olabilirler. Her cin istediğinde insanlara musallat olamaz. İnsan maddi ve manevi hayatına dikkat etmediğinde onların musallat olmalarına açık hale gelir.
Şöyle ki; birinci olarak beden temizliğine dikkat edilmediğinde, tuvalet adabına, banyo adabına, ev temizliğine, hanımlığa has durumlardaki temizliğe dikkat edilmediğinde onların tasallutuna açık hale gelebiliriz. Ayrıca onların bulunduğu yerleri bilmek ve onlara zarar verecek hallerden sakınmak gerekir.(Sıcak suyun lavabo, tuvalet ve banyoya dikkatsizce dökülmesi, kül ve pislik bulunan yerlere duasız basılması, duasız tuvalet ve banyoya girilmesi…) 
Manevi olarak Allah’tan (cc) uzak kalmak, Resulullah’ın (asm) sünnetinden uzak yaşamak, günahlara girmek onların bize müdahale etmelerini kolaylaştıracaktır. Bu nedenle insan iman noktasında kendisini kuvvetlendirmeli, manen kendisini zayıf bırakmamalıdır. İnsanın maddi ve manevi hayatına dikkat etmesi kendi iradesiyledir. İnsan iradesini kullanarak onların tasallutuna meydan vermeyebilir.
Onlardan korunma yollarını Allah Resulü (asm) göstermiştir. Bunun için öğrettiği duaları yapmak gereklidir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:
Euzü- besmele çekmek, eve girerken ve çıkarken yapılacak duaları okumak, banyo ve tuvalete girerken yapılacak duaları okumak, Ayet-el Kürsi ve Amener- resûlü, Felak ve Nas surelerini okumak, yatağa girince ve uykuda korkunca okunacak duaları okumak, namazlardan sonraki tesbihata dikkat etmek, evlerde sesli bir şekilde Kur’an-ı Kerim, cevşen okumak onlardan korunmada bizi muhafaza edecek yollardır. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Cinler insanlara musallat olabilirler mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com