" Kader " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kader Adalet Eder

Allah (cc) mü’min kulunun günahkâr olmasını istemediği için onu kaderinden gönderdiği bir musibet taşıyla ikaz eder. Böylece o musibetle onu yapabileceği pek çok yanlıştan vazgeçirmektedir....

Musibetler işlenilen günahlara “bedel” olarak gelir

 
Biz insanlar sadece şahit olduğumuz ve yaşadığımız hale göre değerlendirme yaparak yanılıyoruz. Çünkü insan gördüğü olayların geçmiş ve gelecekle olan alakasını kuracak bir ilme ve güce sahip değildir. Allah'ın ilmi ise her mekânı ve her zamanı kuşatır. Dolayısıyla ilahi kader zamanın üzerinden geçmiş ve geleceği aynı şimdiki hal gibi görür. Ona göre hükmeder, adaletini ortaya koyar.
 
Mesela: hırsız olmadığı halde hırsızlıkla suçlanan bir kimse bize göre zulme uğramıştır. Halbuki o kişinin, kimsenin bilmediği geçmişte yaptığı bir kabahati vardır. Kader onu bilir ve ona göre hükmeder. Yani insanların zulüm olarak gördüğü olaylarda, aslında kaderin tam bir adaleti gerçekleşmektedir.
 
Buna; musibetin bedel yani karşılık olarak gelmesi denir. Hususen Allah (cc) mü’min kulunun işlediği günahlara karşılık, merhametiyle bu dünyada musibet vererek onu ahiret azabından kurtarır.
 

Allah musibetlerle kişiyi gelecekte vereceği ihsanlar için hazırlar

 
Musibete ve zulme uğrayan bir insanın -mesela bu bir çocuk olabilir- o belayı hak edecek geçmişe ait bir kusuru olmadığı düşünülebilir. Şu durumda ise Allah (cc) bu insanı o musibetle gelecekte çok büyük ihsan ve ikramlarına layık etmek istemektedir. 
 

Allah (cc) musibet ve hastalıkları isim ve sıfatlarını göstermek için verir

 
Bilmemiz gereken çok önemli bir husus; biz de dâhil bütün her şeyin yegâne sahibi Allah’tır. Mülkünü istediği gibi kullanıp şekillendirebilir. Çok harika bir elbise dikeceğinizi düşünün. Kumaşınızı kesip biçmeye başladığınız esnada yanınızda hiç terzilik sanatından anlamayan biri var. Size “ vah vah yazık ettin güzelim kumaşa, neden parçalıyorsun zavallıyı, bırak dokunma kumaşa!” gibi sözlerle müdahale etmeye hakkı olabilir mi? Nitekim kumaşın sahibi sizsiniz. Ve bu sözler onun cahilliğini ortaya koymaz mı?
 
Buradan anlamamız gereken şey; Allah-ü Teâla'ya karşı gerek kendimiz için ya da diğerleri adına "neden böyle yapıyorsun, yapma!" deme hakkına sahip değiliz. Biz ve her şey Allah'a aidiz. Ve O (cc) bizi hastalıklarla, musibetlerle türlü isim ve sıfatlarını üzerimizde gösterip yaratılış gayemize uygun olarak olgunlaştırıyor, güzelleştiriyor.
 

Başa gelen musibetler kula “ikaz” hükmündedir

 
Allah (cc) mü’min kulunun günahkâr olmasını istemediği için onu kaderinden gönderdiği bir musibet taşıyla ikaz eder. Böylece o musibetle onu yapabileceği pek çok yanlıştan vazgeçirmektedir.
 
Hak ettiği halde musibet ve ceza görmeyenlere gelince: Zannetmemeliler ki unutuluyorlar ve ihmal ediliyorlar. Allah (cc) ihmal etmez, kullarına yanlışlarını fark etmeleri için mühlet verir. Büyük davaların büyük mahkemelerde, küçük davaların ise küçük mahkemelerde görülmesi gibi, pek çok zalimler vardır ki cezaları görülmek üzere Mahkeme-i Kübra onları beklemektedir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kader Adalet Eder

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com