" Peygamberler " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Allah (cc) kadın peygamber göndermiş midir?

Allah (cc) neden bayan peygamber yaratmamış? Kadın peygamber var da biz mi bilmiyoruz?

Cevap:

Kadın olmak vahye engel değildir. Fakat kadının mizacı ve biyolojik özellikleri peygamberlik vazifesinin ağırlığını kaldırmaya uygun değildir.
Resul, yeni bir kitap ve şeriatle gelmiş, ümmet sahibi peygamberlere denir. Nebî ise, kendinden önce gelmiş olan Resulün hükümlerini devam ettiren -tebliğe memur olsun olmasın- kendisine vahyedilen kimsedir. Âlimlerin pek çoğu, kadın peygamber gönderilmediği görüşündedir. Fakat ehl-i sünnet itikad imamlarından İmam-ı Eşarî’ye göre; Allah (cc), kadınlardan resul göndermemiş fakat nebî göndermiştir.
Ayrıca kadın, Allah’ın (cc) cemalî sıfatlarının kendinde daha çok tecelli etmesiyle cazibedar bir güzelliğe sahiptir. Kadının güzelliğine karşı oluşabilecek perestiş derecesindeki muhabbet, -Allah (cc) ile kullar arasında elçilik vazifesi olan- peygamberlik vazifesinin mahiyet ve ulviyeti ne münasip düşmeyecektir.
Allah niçin kadın peygamber göndermedi? adlı makalemizden bu konu hakkında daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Allah (cc) kadın peygamber göndermiş midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com