" Mübarek Geceler " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kadir Gecesi Namazı

Kadir Gecesi hususen kılınması gereken bir namaz var mıdır?

Hz. Aişe (ra) annemiz Resulullah’ın (asm) şöyle buyurduğunu rivayet eder;
“Her kim kadir gecesini ihya eder; içinde iki rekât namaz kılar, bu gecede istiğfar ederse, Allah-u Teala kendisini bağışlar. Allah’ın rahmetine dalar, Cebrail (as) kendisini kanatları ile sıvazlar. Cebrail (as) kanatları ile kimi sıvazlarsa o kişi cennete girer.”
(İmam Gazali - Kalplerin Keşfi)
Rivayet edildi ki; “Her kim kadir gecesinde iki rekât namaz kılar da her bir rekâtında 1 fatiha 7 kere ihlâs okursa selam verdiğinde ise 70 kere;
“Estağfirullahe ve etübü ileyh (Allah’a tövbe eder ve mağfiret talep ederim)” derse Allah-u Teala kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz. Allah-u Teala cennete melekler gönderir de onlar onun için ağaçlar dikerler, köşkler yaparlar ve ırmaklar akıtırlar. Kendisi de bunların tümünü görmedikçe dünyadan çıkmaz.”
(Gunye, Dürre-tül Vaziin)
Rivayet edildi ki; “Kadir gecesi namazının en azı iki rekât, ortası yüz rekât ve en çoğu da bin rekâttır. 100 rekât kılınacaksa Fatiha’dan sonra bir kere Kadir Suresi, 3 kere ihlâs suresi okunur. İki rekâtta bir selam verilir. Selamdan sonra Resulullah’a (asm) salât-ü selam okunur.” (Şir’at-ül İslam, Ruh-ul Beyan)
Ayrıca bu gece 4 dört rekât olan şu namaz da kılınabilir
Birinci rekâtta bir fatiha üç kadir suresi,
İkinci rekâtta bir fatiha üç ihlâs suresi,
Üçüncü rekâtta bir fatiha üç kadir suresi,
Dördüncü rekâtta bir fatiha üç ihlâs suresi okunur.
Namazdan sonra bir defa “Allahü ekber Allahü ekber la ilahe illallahü vallahü ekber Allahü ekber ve lillahil hamd” denir. Sonrasında yüz defa inşirah suresi, yüz defa kadir suresi okunur. Yüz defa da Resulullah’ın (asm) Hz. Aişe validemize öğrettiği şu dua yapılır;
اَ للّهُمَّ اِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَا عْفُ عَنّىِ
“Allahümme inneke afüvvün kerimün tühibbü’l-afve fa’fü anni.”
Mümkünse, kandil gecesi olması hasebiyle bir de tesbih namazı kılmalıdır.
(Mekasıdu’t Tâlibin) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kadir Gecesi Namazı

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com