" Muhtelif " 1 yorum

 

 Hicri Takvimde neden “Güneş yılı” değil de “Ay yılı” esas alınmıştır?

İlahi emirlerin hakkıyla yapılması için doğru vakitlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Kur'an, Müslümanlara emrettiği ibadetlerin vakitlerini ay yılı hesabıyla belirlenmiştir...

İslam’ın emirleri Müslümanlara Kur'ân-ı Kerim’de ve hadislerde kamerî aylar ile bildirilmiştir. Kur'ân-ı Kerim, mesajlarının tamamını ay takvimi esâsına göre indirmiştir. Haccın ne zaman başlayacağı, temel ibadetlerimizden orucun ne zaman başlayacağı, hangi gece veya gündüzlerin diğer gecelerden üstün olduğu veya feyiz ve bereket açısından daha önemli olduğu hep Hicrî Takvim esâsına göre belirlenmiştir.
Her ayın “eyyamı beyd” denilen 13,14,15’i Hicri Takvime göre hesaplanır, Miladi Takvime göre değil. O günlerde oruç tutmak çok sevaptır. Ramazan ayının başlangıcı Hicri Takvime göre hesaplanır, Miladi Takvim’de yoktur.
"(O sayılı günler) Ramazan ayıdır ki, insanlara doğru yolu göstermek ve hidâyet ile furkandan (hak ile bâtılı ayıran hükümlerden) apaçık deliller olmak üzere, Kur’ân onda indirilmiştir. Öyle ise içinizden kim o aya erişirse, artık onda oruç tutsun!" (Bakara, 185)
"Şübhesiz ki, gökleri ve yeri yarattığı günde, Allah’ın Kitâbı’nda (Levh-i Mahfûz’da) Allah katındaki ayların sayısı on iki aydır; onlardan dördü haram (aylar)dır. İşte doğru din budur; öyleyse onda (o haram aylarda günahlara girerek) nefislerinize zulmetmeyin." (Tevbe, 36)
Hz.Muhammed (asm) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

"Allah'ım bize Recep ve Şabanı mübarek eyle ve bizi Ramazana ulaştır."

Şaban ayının 15. gecesi "Berat Gecesi"dir.
Ramazan ayının 27. gecesi "Kadir Gecesi"dir.
1.-3. Şevval Ramazan Bayramı
8.-10. Zilhicce Hac Günleri
10.-13. Zilhicce Kurban Bayramı
Bu İlahi emirleri doğru vakitlerde yerine getirip hakkıyla itaat edebilmek için elbette bu vakitleri doğru tespit edebilmek gerekir. Doğru bir tespit ise elbette bu aylara göre ayarlanmış “kameri (ay) takvimi” kullanmakla mümkündür. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Hicri Takvimde neden “Güneş yılı” değil de “Ay yılı” esas alınmıştır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
ezgi "30.9.2012 19:29" tarihinde demiş ki:
teşekkürler gerçekten işime yaradı güzel bilgiler

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com