" Namaz " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Namazda akla gelen kötü düşünceler namaza zarar verir mi?

Namazda aklımıza istemeden de olsa kötü düşünceler geliyor. Bu düşünceler namazımıza zarar verir mi?

Ve de ki : “Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Rabbim! (Onların) yanımda bulunmalarından dahi sana sığınırım.” (Mü’minûn 97-98)
 
İnsan büyük bir şevk ile Rabbinin huzurundaymış gibi namaz kıldığı esnada bazen akıl, kalp ve hayaline kötü düşünceler, vesveseler gelebilir. Bu durum namazdaki lezzetin kaçmasına sebep olur. Hatta kabul olup-olmadığı hakkında ciddi bir telaş ve heyecana düşürür.  
 
Ayrıca o vesveseleri kendi fikri zannederek “ Eyvah benim kalbim ne kadar bozulmuş, namaz gibi en kudsi bir ibadette bile en çirkin şeyleri düşünüp, hayal ediyorum” diyerek kendisi hakkında ümitsizliğe düşer. Şeytanın bu vesveselerine çok fazla ehemmiyet veren bir insan, namazı bile terk edebilecek hale gelebilir.
 
 Fakat nasıl yılan, akrep gibi zehirli hayvanların ekrandaki görüntüleri bize bir zarar vermez. Bunun gibi irade dışı namaz içerisinde akla, hayale ve kalbe gelen kötü düşünceler de namazın makbuliyetine zarar vermez.
 
 Hem bu tür kötü düşünceler ve vesveseler kalbin sözü değildir. Bunun delili insanın o sözlerden ve o hayallerden rahatsız olup, üzülmesidir. Bunlar kalbe yakın olan lümme-i şeytaniye denilen yerden gelen şeytanın vesveseleridir.
 
 Bununla beraber vesveseler adeta balona benzer. Üfledikçe yani ehemmiyet verdikçe büyür, ehemmiyet verilmezse küçülür ve sönerler.
 
İnsanın yapması gereken şey;  namazda böyle vesveselerin zihnini meşgul ettiğini fark ettiği anda hemen onlarla meşguliyeti bırakıp, Cenab-ı Hakk’ın huzurunda olduğunu düşünmesidir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Namazda akla gelen kötü düşünceler namaza zarar verir mi?
 

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com