" Allah (cc) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Allah'ın (cc) isimleri nasıl ezberlenmelidir?

Allah'ın (cc) isimlerini ezberlerken belli bir sırası var mıdır?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
İsm-i Azam duasındaki isimlerin sırası rivayetlerle belirlenmiştir
"Resulullah (asm) bir gün mescidde oturuyordu. Cibril (as) geldi ve şöyle dedi: "Es-Selamu Aleyke Ya Resulallah" Resulullah (asm) onun selamına cevap verdi. Sonra Cibril (as) şöyle dedi:
"Allah sana ve ümmetine selam ediyor. Sana ve ümmetine bu duayı hediye etti. Kim onu okur veya üzerinde taşırsa Allah onun günahlarını affeder. Velev ki günahları denizlerin kumları adedince olsun." (Mecmuatü'i Ahzab, Muhyiddin Arabî Cildi s.211)

Dua-i Tercüman-ı İsm-i Azam
"Huzur ve sükunet ve mağfirete vesile olan hasiyetlere sahip azîm faziletleri bulunan bir duadır." (Mecmuatü'i Ahzab, Nahşıbendî cildi s.227)

Not: Bu ism-i azam  dualarının son kısımları Mecmuatul Ahzab'ta olmayıp sonradan ilave edilmiştir. Ancak bilinir ki; bu tarz evrad ve ezkârda "Asılları Kitab ve Sünnetten ahzedilmek şartıyla ayrı ayrı tarzda, ayrı ayrı surette olmakla beraber, mükerrer olan usûl ve esâsat-ı Sünnet-i Seniyyeye muhâlefet ve tağyir etmemek şartıyla, bid'a değillerdir. Lâkin bir kısım ehl-i ilim, bunlardan bir kısmını bid'aya dâhil edip, fakat "bid'a-i hasene" namını vermiş.(RNK)"
Biz bu şekilde ezberlemenizi ve namazların akabinde de okumanızı tavisiye ederiz. Namaz tesbihati hakkında malumat almak için tıklayınız.

Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Allah'ın (cc) isimleri nasıl ezberlenmelidir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com