" Allah (cc) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Domuzda Allah'ın isimleri tecelli eder mi?

Hınzırdaki esma-yı İlahiyyenin tecellileri nelerdir?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Kainatta, Cenab-ı Hakk'ın esma-i ilahiyesinin tecellisi, bazen zıt sıfatlarla bilinir. Mesela nasıl ki; karanlık olmadan aydınlığın kıymeti bilinemez. Çirkin olmadan güzellik farkedilemez. Aynen bunun gibi hınzırın insanlar gözündeki çirkinliği Cenab-ı Hakk'ın "Cemil" (güzellik sahibi) isminin tecellilerinin daha iyi anlaşılmasına vesiledir..
Dinimizin yasakladığı hususlardan birisi de hınzır etidir. Bu yasaklamanın insanın dünya ve ahiret hayatına fayda sağlayacak pek çok hikmeti vardır. Bu durum Cenab-ı Hakk'ın "İrade" sıfatına ve "Tâlib" ismine aynadır. İrade; Allah'ın (cc) ne dilerse onu yapması, Tâlib; dilediğini emretmesi demektir. Hınzırı bir imtihan olarak yaratması da "Hakîm" (her şeyi hikmetle yapan) isminin tecellisidir.
Cenab-ı Hakk'ın hınzırı yaratması "Hâlık" ismini, hayat vermesi de "Hay" ismini gösterir. Hınzıra suret vermesi "Müsavvir" (her şeye suret veren), rızkını temin etmesi "Rezzak" (Bütün yaratılmışların rızkını veren ve ihtiyaçlarını karşılayan) ve "Rahmân" (bütün mahlukata nimet veren) isimlerinin tecellisidir.
Daha bunlar gibi birçok esma-i ilahiyyenin tecellilerini hınzır vb. mahluklarda da görmek mümkündür.
Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Domuzda Allah'ın isimleri tecelli eder mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com