" Hz. Muhammed (asm) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Peygamber Efendimiz (asm) vefat ettiğinde mübarek bedenini kim yıkamıştır?

Peygamber Efendimiz (asm) vefat ettiği zaman mübarek bedeni kim tarafından yıkanmıştır?

Cevap:

Hz. Peygamber (asm) vefat ettiğinde mübarek bedenini Resulullah’ın (asm) vasiyeti üzerine Hz. Ali (ra) yıkamıştır. Gasl işlemi sırasında Hz. Ali’ye (ra) Hz. Abbas, Fadl Bin Abbas, Kuşem Bin Abbas, Üsame Bin Zeyd ve Peygamberimizin (asm) azadlısı Şükran (Salih) (ra) yardım etmiştir. Evs Bin Havli (ra) da Ensar’ı temsilen orada bulunmuştur.
Efendimizin (asm) cenaze namazı üç grup halinde kılınmıştır. Ancak kaynaklarda cenaze namazını kıldıran bir imam bulunmadığı bildirilmiştir.
Peygamber Efendimizin Yıkanması ve Kefene Sarılması
“Resul-i Kibriya Efendimizin Hücre-i Saadetlerinde yıkama işiyle meşgul olmak için Hz. Ali, Hz. Abbas, Fadl Bin Abbas, Kuşem Bin Abbas, Üsame Bin Zeyd ve Peygamberimiz'in azadlısı Şükran (Salih) bulunuyordu.
Bu arada, Ensar’ı Kiram da, bu ulvî hizmette bulunmak istiyordu. Bu husustaki arzularını izhar ettiler. Onları temsilen de Hz. Ali, Evs Bin Havli'yi içeri aldı.
Yıkama işini Hz. Ali yaptı; zira, Resul-i Kibriya Efendimiz, sağlığında ona, "Vefat ettiğim zaman, beni sen yıka." diye vasiyet etmişlerdi.
Evs Bin Havli testiyle su taşıyor, Hz. Abbas ile Üsame ve Şükran, Peygamberimiz'in üzerine su döküyorlardı. Hz. Ali de, eline sarmış olduğu bezle gömlek üzerinden ovuşturarak Peygamberimizi yıkıyordu…
Yıkama işi bittikten sonra, Hâtemü’l Enbiya Efendimiz, yine Hz. Ali, Hz. Abbas, Fadl b. Abbas ve Şükran tarafından kefene sarıldı. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Peygamber Efendimiz (asm) vefat ettiğinde mübarek bedenini kim yıkamıştır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com