" Kader " 2 yorum

 

 İslam’ın yanlış anlatıldığı kimseler mesul müdür?

Yanlış tebliğin ulaştığı kimseler mesul müdür? İslam’ın yanlış olarak anlatıldığı kimselerin ahiretteki durumları ne olacak?

Cevap:

Yanlış tebliğde bulunulan kişiler mesul değildirler. Mesul olmaları için, yapılan doğru tebliğle, akıllarına kapı açılıp, iradelerinin serbest bırakılması gerekir.
İmam-ı Gazali Hazretleri, Peygamberimiz'den (asm) sonra, davetini duymayan insanları üç gruba ayırmıştır:
1- Peygamberimiz'in (asm) davetini duymayan ve kendisinden haberdar olmayanlardır. Bu sınıf kesin olarak ehl-i necat yani cennetliktir.
2- Peygamberimiz'in (asm) davetini, gösterdiği mucizeleri ve güzel ahlakını duymuş olmakla beraber, iman etmemiş olanlardır. Bu grup kesin olarak azaba uğratılacaktır.
3- Bu iki derece arasında bulunan gruptur. İmam-ı Gazali Hazretleri bu üçüncü grup hakkında şöyle der:
“Bunlar Hz. Peygamber'in (asm) ismini duymuşlarsa da vasıf ve hususiyetlerini duymamışlardır. Daha doğrusu bunlar Hz. Peygamber'i (asm) ta küçüklüklerinden beri “ismi Muhammed olan -haşa- yalancının biri peygamberlik iddiasında bulunmuştur” şeklinde tanımışlardır. Kendilerine Resulullah (asm) bu şekilde tanıtılmıştır. Tıpkı bizim çocuklarımızın “adı el-mukaffa olan yalancının biri Allah'ın kendisini Peygamber olarak gönderdiğini iddia etmiş ve yalancı olarak peygamberliği ile meydan okumuştur” sözünü duymaları gibi. Çünkü bunlar Hz. Peygamberin (asm) ismini, sahip bulundukları vasıfların zıtlarıyla, mesela, “hiç yalan söylemez” yerine –haşa- “yalancının biri” şeklinde duymuşlardır. Bu ise hakikati araştırmak için insanı düşünmeye ve araştırmaya sevk etmez.”

İmam-ı Gazali'nin açıklamasından da anlaşıldığı gibi yanlış tebliğde bulunulan kişiler mesul değildirler.
Günümüzde medya aracılığıyla İslamiyet ne kadar yaygınlaşmaya başlasa bile insanların yaşadıkları ülkelerde bugüne dek aşılanmış ve kalıplaşmış fikirler ve ön yargılar hüküm sürmektedir. Batı medyasının İslamiyet hakkındaki yalan ve iftiraları ve bununla birlikte Müslümanlar'ın lakaytlığı yüzünden İslam’ın doğru bir şekilde dünyaya tanıtılmadığını da göz önünde bulundurursak yanlış tebliğe maruz kalan insanların mesuliyetleri azalmış bir kısmının ise mesuliyetleri ortadan kalkmış olur. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - İslam’ın yanlış anlatıldığı kimseler mesul müdür?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
nur "15.8.2011 16:41" tarihinde demiş ki:
allah ebediyen razı olsun kardeşim çok güzel açıklamışsınız.
fatmakübra "16.10.2011 12:39" tarihinde demiş ki:
allah razı olsun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com