" Kader " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kalbi mühürlenmiş kişilerin ne suçu var?

Kur’anda bazı kalplerin mühürlendiği söyleniyor. Kalbi mühürlendiği için iman etmeyenlerin ne suçu var?

Cevap:

"Sözlerini bozmaları, Allah’ın ayetlerini inkârları, (Zekeriyya ve Yahya’ ya yaptıkları gibi) peygamberleri haksız yere öldürmeleri ve : "Kalplerimiz perdelidir (bir şey anlamayız)" demeleri sebebiyle (onlara lanet ettik )bilakis küfürleri sebebiyle Allah o kalpler üzerine mühür vurmuştur. Bu yüzden pek azı müstesna iman etmezler." (Nisa- 155)
Ayet-i kerime'de "kalplerin mühürlenmesi" tabiri "hakkı kabul etmek istemezler" ve küfürleri sebebiyle "Allah kalplerini mühürlemiştir" şeklinde ifade edilmiştir. "İman etmesinler diye kalplerini mühürledik" denmemiştir.

Bu ayet bütün şirk koşanlar için gelmemiştir

Ayrıca bu ayet Peygamber Efendimiz (asm) zamanında, O' nu ve mucizelerini gördükleri halde iman etmemekte ısrar eden ve Allah u Teâla'ya şirk koşan kimseler için indirilmiş olup umumi değil hususidir. Yani bütün şirk koşanlar için değil, Ebu cehil gibi kalbinde imanı kabul edecek kabiliyeti kalmamış olanlar içindir.

Allah (cc) kullarının iman etmesi için birçok peygamber göndermiştir

Ayrıca; Allah u Teâla kullarının iman etmesini istememiş olsaydı, yüz yirmi dört bin peygamber göndermez ve insanların iman etmelerine vesile olması için kitapları indirmez ve hak yola davet eden milyonlarca evliyalar olmazlardı. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kalbi mühürlenmiş kişilerin ne suçu var?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com