" Mübarek Geceler " 4 yorum

 

 Muharrem ayının ehemmiyeti nedir?

Muharrem ayının ehemmiyeti nerden gelmektedir?

Cevap:

Ayların önderi Muharrem ayıdır

Resulullah (asm) buyuruyor ki:
“İnsanların önderi Hz. Adem, Arapların Hz. Muhammed, Rumların Süheyp, İranlıların Selman, Habeşilerin Hz. Bilal, dağların Tûr-i Sina; ağaçların sidre, ayların Muharrem, günlerin cuma, sözlerin Kur'an, Kur'an-ın Bakara Suresi, Bakara suresinin önderi ise Ayet-ül Kürsî' dir.” (İmam Suyuti)

Muharrem ayı kameri ayların ilkidir

Medine'de İslam devletinin kurulmasından Hz. Ömer (r.a.) devrine kadar müslümanlar bazı önemli olayları tarih başlangıcı kabul edip buna göre zamanlarını tayin etmekteydiler. Meselâ; Fil olayı, ficâr savaşı, zelzele yılı, veda haccı yılı ve bazı önemli zatların ölümü gibi olaylar tarih başlangıcı olarak kabul edilmekteydi. Ancak bu, zaman zaman karışık bir durum arzediyordu. Hz. Ömer (r.a) bu karışıklığı gidermek amacıyla konuyu diğer sahabelerle istişare etti. Bu sırada meydana gelen olay bunun gerekliliğini bir kat daha arttırdı. Yemen Valisi Ya'la b. Ümeyye Hz. Ömer (r.a)'a gün, ay ve yılı belli olmayan bir mektup gönderir. Aynı şekilde yılı belli olmayan vadesi Şaban ayı, diye kaydedilen bir senet Basra Valisi Ebû Musa el-Eşarî'ye getirilir. Sözkonusu senette geçen şaban kelimesinin, bu yıla mı, geçen yıla mı, yoksa gelecek yıla mı ait olduğu meselesi kesin olarak anlaşılmayınca bu tarih ve sened ihtilafa sebeb oldu ve konunun önemini ortaya çıkardı. Sahabiler meseleyi görüşerek tarih başlangıcı konusunda İran, Yunan vb. gibi ülkelerin takvimlerini benimseme tekliflerini ileri sürdüler. Ancak bu teklifler kabul görmeyince Hz. Ali (r.a) takvimin hicretin başlangıç olması gerektiğini ileri sürdü. Onun bu görüşü derhal benimsendi.  (Şamil İslam Ansiklopedisi)

Muharrem ayına İslamiyet’ten önce de büyük önem verilirdi

Muharrem ayı İslamiyet’ten önce de senenin ilk ayıydı. Bununla birlikte cahiliye toplumunda da ayrı bir yere konur ve büyük önem verilirdi.
Ayrıca; İslamiyet’ten önceleri de Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında harp etmek haram idi.
İslamiyet’ten evvel Recep veya Muharrem aylarında harp edebilmek için ayların yerlerini değiştirir, ileri veya geri alırlardı.
Resulullah (asm) hicretin onuncu senesinde, doksan bin Müslüman ile veda haccı yaptığı zaman:
“Ey Ashabım haccı tam zamanında yapıyoruz. Ayların sırası Allah-ü Teala’nın yarattığı zamandaki gibidir.” buyurdu.

Muharrem ayında ilahi bereket ve feyz coşup akar

"Şehr’ullahi'l-Muharrem" da denilen, "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coşup aktığı bir aydır.
Allah'ın (cc) ayı, günü ve yılı olmaz. Ancak; Peygamberimiz bu ifade ile Allah'ın (cc) rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu vurgulamıştır.

Muharrem ayı dinimiz açısından önemli olan pek çok hadisenin yıldönümüdür

Cenab-ı Hak yeryüzünü ve gökyüzünü bu ayda yaratmış, birçok peygamberine yine bu ayda olan Aşûra gününde özel ihsanlar sunmuştur. Ayrıca dinimiz açısından önemli olan pek çok hadise yine bu ayda olan Aşûra gününde gerçekleşmiştir.
Aşûra günü bu ayın onuncu ve en kıymetli günüdür. Allah-ü Teala, birçok duaları Aşûra günü kabul buyurmuştur. Bu gününün pek çok üstünlükleri vardır. Dolayısıyla Aşûra gününün bu ayda olması bu ayın kıymetine kıymet katmıştır.

Muharrem ayının ilk on günü daha bir faziletlidir

Efendimiz ümmetine bu günlerin çok ehemmiyetli olduğunu bu günlere saygıda kusur edilmemesi gerektiğini haber vermiştir:
“Ey ashabım ve ümmetim! Muharrem ayının ilk on günü çok dikkatli olun. O günlere saygıda kusur etmeyin. Bu günlerde oruç tutmak ve diğer amelleri yapmak çok sevaptır. Muharrem ayının ilk on gününde Allah (cc) yeri ve göğü yaratmıştır. Kıyamet ise o günler içinde kopacaktır. Mevla Teala Muharrem ayının ilk on günü içinde; Nuh (as)’ı tufandan kurtarmış, inanmayan kafirleri de suda boğmuştur.” (Gunyet’üt Talibin) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Muharrem ayının ehemmiyeti nedir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
csplayer "27.12.2011 23:52" tarihinde demiş ki:
allah razı olsun kardeş
bybaran "4.11.2013 14:12" tarihinde demiş ki:
Allah razi olsun Rabbim bu bilinçlendirmelerinizi mukafatsiz birakmasin insallah...
Nero "14.11.2013 01:21" tarihinde demiş ki:
Allah sizden razı olsun Muharrem ayıda tüm ıslam alemine mübarek olsun selamünaleyküm
hamza "14.11.2013 08:38" tarihinde demiş ki:
allah razı olsun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com