" Mübarek Geceler " 1 ek soru var. 1 yorum

 

 Regâib gecesi nasıl değerlendirilmelidir?

Regâib gecesinde neler yapabilirim? Bu mübarek geceyi nasıl değerlendirebilirim?

Cevap:

Receb’in ilk Cuma gecesine Regâib gecesi denir. Bu geceye Regâib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi muhakkak kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli olmaktadır. Allahü Teala, bu gecede, Müminlere, ragibetler (ihsanlar, ikramlar) yapar, bu geceye hürmet edenleri affeder.
Bedîüzzaman Hazretleri bu gecede yapılan ibadetlere 10 bin katıyla sevap verildiğini ifade eder.
Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Bu kıymetli geceyi oruçla karşılayıp, yine gündüzünü oruçla geçirmek çok faziletlidir. Bu geceyi namaz kılarak (kaza, nafile), Kur’ân okuyarak, salavat-ı şerifeler getirerek, tövbe ve istiğfar ederek, îmânî hakikatleri okuyup dinleyerek en güzel bir şekilde değerlendirmeye çalışmak, her Mümin için çok kârlı bir ahiret kazancına vesile olacaktır.
Peygamber Efendimiz (asm), Regâib Gecesi'nin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi. Resulullah'ın (asm) Receb'in ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere on iki rekât namaz kıldığı rivayet edilir. Regaip gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi mukaddes kabul edip çeşitli ibadetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.
Sene içerisinde çok kıymetli olan bu mübarek ay, gün ve gecelerden gerektiği şekilde istifade edip, Allah’ın (cc) affını ve rahmetini kazanmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Regâib gecesi nasıl değerlendirilmelidir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
Alper "2.6.2011 16:01" tarihinde demiş ki:
Çok güzel bir paylaşım. Cenab-ı Hak hepimize bu geceyi en istifadeli bir şekilde geçirmemizi nasip etsin. Hayırlı kandiller!

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com