" Muhtelif " 1 ek soru var. 2 yorum

 

 Hayallerin günahı var mı?

Hayallerin günahı var mıdır?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Hayal etmek, kötülüklerin ve günahların iradenin dışında hayale gelmesi günah değildir. Hayale gelen o çirkin sözler ve haller bizim kalbimizin malı olmadığının en büyük delili, kalbimizin o tür şeylerden üzüntü duyarak olumsuz etkilenmesidir. Yapılması gereken hayallerimizin kötü olduğunu fark ettiğimiz anda onunla meşgul olmayı bırakmaktır.

Hayallerin günahının olmadığını Bediüzzaman Hazretleri şöyle açıklamaktadır:

“Tahayyül-ü küfür, küfür olmadığı gibi, tevehhüm-ü küfür dahi, küfür değildir. Tasavvur-u dalâlet, dalâlet olmadığı gibi tefekkür-ü dalâlet dahi dalâlet değildir. Çünkü hem tahayyül, hem tevehhüm, hem tasavvur, hem tefekkür, tasdik-i aklîden ve iz'ân-ı kalbîden ayrıdırlar, başkadırlar. Onlar bir derece serbesttirler, cüz-i ihtiyâriyeyi pek dinlemiyorlar, teklif-i dinî altına çok giremiyorlar.” (Sözler)

Kötü hayallerin tam aksine insanı geliştirecek, güçlendirecek nitelikte olan hayaller de vardır. Bunlar kişinin idealleri, ileride gelmek istediği nokta olabilir. Bu hayaller kişi için müsbet nitelikli, insanı daha gayretle çalışmaya ve motivasyona sevk eden yapıcı hayallerdir ki; kişi hakkında bir nevi dua hükmüne geçer.

Hayali, hayır istikamette kullanmak gerekir

Mesela, namaz kılarken, dua ederken, Beytullah’da olduğumuzu ve bütün mahlukat ile birlikte Rabbimize kulluk ettiğimizi hayal edebiliriz.
Kendimizi milyonlarca Müslüman’ın içinde görür ve ellerimizi açıp “Amin” derken, milyonlarca ağzın “Amin” dediğini hayal ederiz.
Böyle bir ruh ve şuur sayesinde, tek başımıza olmamıza rağmen, bu hayal etme kabiliyeti bize öyle güç ve huzur verir ki, milyonların ağzıyla söyler milyonların diliyle dua ederiz. İşte müminin hayali bu tarz hayaller olmalıdır.  

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Hayallerin günahı var mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
serare "26.7.2011 09:56" tarihinde demiş ki:
Bu konuyu çok merak ediyordum.. Bir kere daha Allah'ın ne kadar merhametli olduğunu müşahede ettik. (Tahayyül-ü küfr, küfr değildir.) Allah hayallerimizi istikamette tutmamızı nasip eylesin ve hayırlı olan hayallerimizi dua hükmüne geçirip makbul eylesin. Aminn...
selma "29.9.2011 20:13" tarihinde demiş ki:
çok sağolun. ikna edici bir cevap...

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com