" Muhtelif " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Nefsin vazifesi nedir?

Nefsin vazifeleri nelerdir?

Cevap:

Peygamber Efendimiz (asm), bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor:
“Mümin beş güçlük arasındadır. Karşısındaki mümin olur, kendisine haset eder. Münafık olur, gizli düşmanlık eder. Kâfir olur, kendisiyle savaşır. Şeytan saptırmaya çalışır. Nefsi ise kendisi ile çekişir durur.”

Gaflette olan nefis, mahiyetini ve asıl vazifesini unutur. Vazifelerinin tam zıddını ister ve bunu yapmaya çalışır.
Nefis kendini daima hür ve serbest ister ve kendini öyle kabul eder. Hadsiz kusurunu görmez, görmek istemez.
Ey nefis! Yaratan değil yaratılansın. Vazifen, acizliğini ve fakirliğini bilip, kusurunu görerek yaratanına sığınıp tevbe etmektir.
Nefis, ne kadar zayıf olduğunu, musibetlere hedef olduğunu ve çabuk bozulur et ve kemikten ibaret olduğunu unutur. Kendini çelikten zanneder, ebedi olduğunu hayal eder.
Ey nefis! Senin vücudun çelikten ve ebedi değil. Hastalıklar ve ölüm senin için. Vazifen, sıhhatine şükür etmektir. Fani olduğunu unutup dünyaya dalmamaktır.
Nefis, büyük bir hırsla ve muhabbetle dünyaya saldırır. Lezzetli ve menfaatli şeylere bağlanır. Kendini mükemmel bir şefkatle ve nimetlerle terbiye eden Yaratıcısını unutur. Ahiret hayatını aklına dahi getirmez.
Ey nefis! Asıl vatanın ahirettir. Vazifen, sana verilen nimetlerin nereden geldiğini ve numune olduğunu unutmamaktır. Ve daima şükür üzere olmaktır.
Nefis, yaptığı güzel şeyleri kendine verir. Daima övünür ve övülmek ister. Bu en çok hoşuna giden şeylerdendir. Beğenilmeyi, çevresi tarafından her zaman hoş görülmeyi arzu eder.
Ey nefis! Yapan sen değilsin. Vazifen övünmek, gururlanmak değil; şükür etmek, tevazu göstermek ve utanmaktır.
Nefis, eleştirilmeye tahammül edemez. Yapılan güzel şeyleri kendinden bildiği gibi kötü neticeleri asla kendine yakıştıramaz. Eleştiri karşısında anında müdafaaya geçer.
Ey nefis! Vazifen, başta hakkı görmektir. Hatalarını görüp, pişmanlık göstermektir, müdafaa değildir.
Öyle ise kişinin en önemli vazifesi ve ibadetlerin en başı nefse muhalefet ederek terbiye etmektir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Nefsin vazifesi nedir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com