" Muhtelif " 1 ek soru var. Henüz yorum yapılmamış.

 

 Sebebini belirtmeden genel helallik istenir mi?

Eğer kişilerin arası bozulup kötü sonuçlar ortaya çıkacaksa olay anlatılmadan kişiden genel helallik alınabilir mi? Fitneye sebep olacak durumlarda dinimiz genel helalleşmeye izin vermiş midir?

Cevap:

Yapılan fiil anlatıldığında kişilerin arası bozulacak ve yahut fitne çıkacaksa bu durumda kişi hak sahibinden genel bir ifadeyle üzerindeki bütün haklar için helallik istese, o da helal etse kabul buyrulur.
Bir adam, diğerine: "Senin benim üzerimde bulunan bütün haklarını helal eyle." der; o da öyle yaparsa; diğeri bütün haktan beri (kurtulmuş) olur.
Şayet hak sahibi, o şahsın üzerinde bulunan haklarını biliyorsa, hem hükmen, hem de diyaneten (dinen), teklif sahibi olan şahıs, bunlardan kurtulur.
Şayet bilmiyorsa, bi'l-icma hükmen kurtulur; fakat dindeki yönüne gelince, İmâm Ebû Yûsuf 'a (ra) göre, bundan da kurtulur.
Fetva da bunun üzerinedir. Hulâsa'da da böyledir.
(Feteva-yı Hindiyye)
Kul hakkı ile ilgili günahlarda hakkın iadesi, helalleşmek, (bunlar mümkün olmadığında) hak sahibi adına istiğfar etmekle giderilir. (Riyaz’üs-Salihin) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Sebebini belirtmeden genel helallik istenir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com