" Muhtelif " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Şuzuzat nedir?

Şuzuzat ne demektir? Hz. İsa’nın (as) babasız düyaya gelmesi şuzuzat olur mu?

Cevap:

Şuzuzat; Kaide ve kanun dışı kalmak, muhalif olmak anlamına gelir.
Allah kanunlarında uyguladığı nizam ve intizamla, kudretini ve işlerinde hiçbir tesadüf olmadığını gösterir. Kanunlarının dışına çıkarak uyguladığı fiilleriyle de, kendi kanunlarının mahkumu olmadığını ispat eder. Buna şuzuzat denir. Allah şuzuzat ile her şeyin, her an O’nun idaresinde ve O’na muhtaç olduğunu göstererek, tüm sebepleri de kendisinin yarattığını cinlere ve insanlara ilan eder.
Bir bebeğin dünyaya gelebilmesi için anne ve babasının olması gerekir. Bu bir yaratılış kanunudur. Lakin Allah Hz. İsa’yı babasız dünyaya göndermiştir. Yani kendi koyduğu kanunlarının dışına çıkarak kanunlarının mahkumu olmadığını kullarına ispat etmiştir. Bu şuzuzattır.
Kıyametin kopması ise, Allah’ın koyduğu kanunlar dahilindedir. Nasıl ki; insan doğar, büyür ve ölür. Bu Allah’ın koyduğu bir kanundur. Tıpkı bunun gibi dünyanın da bir doğumu ve ölümü vardır. Yaratılması dünyanın doğumu olduğu gibi ölümünü de Kur’an-ı Kerim “kıyamet” olarak adlandırmıştır. Bundan dolayı, kıyamet şuzuzata dahil olamaz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Şuzuzat nedir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com