" Muhtelif " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Yeni doğum yapmış bir kadının önceden doğmuş çocuğunu da emzirmesinde bir beis var mıdır?

Bir anne bebeğini emzirirken tekrar hamile kalıp çocuğunu doğurduktan sonra yeni bebeğiyle beraber önceki emzirdiği çocuğunu da emzirebilir mi? Önceki bebeği emzirmek yeni doğanın rızkına ortak olacağından günah mı?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Uzmanlar böyle bir durumda iki bebeği de emzirmenin bir problem olmayacağını söylemektedirler. Bunun tek olumsuzluğu anneye getireceği artı bir yorgunluk ve halsizliktir. Annenin böyle bir durumda çok daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bununla birlikte hem kendisinin, hem de emzirdiği bebeklerin beslenme gereksinimlerini karşılamak durumundadır. Bu nedenle anne beslenmesine çok dikkat etmeli tercihen bir beslenme uzmanının kontrolü altında emzirmeye devam etmelidir. Günlük kalori gereksinimlerinin altına düşmemeli, öte yandan kontrolsüz bir şekilde de kilo almamaya özen göstermelidir. Emzirmekle ilgili uzmanların genel görüşü bu şekildedir.
İlk bebeğin sonradan doğan bebeğin rızkına ortak olması gibi bir kanaat ise yanlıştır. Herkes, kendisi için takdir edilen rızkı yer, kimse başkasının rızkını yiyemez. Hiç kimse de kendisi için takdir edilen rızkı yemeden ölmez. Çünkü Cenab-ı Hak herkesin rızkını tayin etmiştir. Allah herkese nasibi ne kadarsa onu ihsan eder. Bu konuda ebeveynlerin bir endişesi olmamalıdır. Cenab-ı Hak rahmet hazinesinden her iki bebeğin de rızkını gönderir. "Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkını vermek Allaha aiddir" (Hûd,11/6) âyeti de bunu açıkça ifade eder.
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Yeni doğum yapmış bir kadının önceden doğmuş çocuğunu da emzirmesinde bir beis var mıdır?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com