" Allah (cc) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Marifetullah

Allah'a imandan sonra gerekli olan "Marifetullah" hakkında bilgi verir misiniz?

Marifet’in kelime manası “bilmek” tir. Marifetullah ise “Allah’ı isim ve sıfatları ile bilip O’nu tanımaya çalışmak ve rızası dairesinde hareket etmek” manasındadır.
Kâinatta görünen mükemmel sanatların, muhteşem fiillerin her birinin arkasında Allah’ın isim ve sıfatları gizlidir. Marifetullah; kâinat kitabını bu isim ve sıfatlar ile okumak, onu yaratanı tanımaktır. Mesela; yeryüzündeki en büyük canlılardan, göremediğimiz mikroorganizmalara kadar her hayat sahibinin rızkının en uygun şekilde verilmesi, sonsuz ilim ve güç sahibi, Rezzak (rızk veren) bir Zat’ı bize tanıttırır.
Marifetullah; her an Allah’ın huzurunda olduğunu düşünmek, her işte O’nun rızasına en uygun hareket tarzını bilip amel etmektir. Bu ise kişiyi ‘insaniyet’ makamının en yüksek mertebesine çıkarır.
Marifetullah; bütün hakikat ilimlerinin esası, kaynağı ve özüdür.
Marifetullah; Allah'ın sanat eserlerini ve Kur'ân hakikatlerini tefekkürdür. Bu derin düşünce, insanı maddi ve hayvani hayattan sıyırıp, kalp ve ruhun yükselmesine vesile olur.
Allah’a imanın en yüksek mertebesi Allah'ı hakkıyla sevmektir. Allah'ı sevmek ise; ancak Marifetullah ile mümkündür. Çünkü insan gerektiği şekilde tanımadığı bir zatı hakkıyla sevemez. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Marifetullah

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com