" Fıkıh " 2 yorum

 

 Cuma namazı farz mıdır?

Cuma namazını kılmak zorunlu mudur? Cuma namazı nasıl ve ne zaman kılınır?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

“Ey îmân edenler! Cum‘a günü namaz için seslenildiği (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alış-verişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için çok hayırlıdır.” (Cum’a, 9)
Cuma şartlarını kendilerinde toplayan kimseler için iki rekat Cuma namazı "Farz-ı ayın"dır. Cuma namazının diğer namazlardan başka olarak kendisine özgü on iki şartı daha vardır. Bunların altısı vücubunun (farz olmasının), diğer altısı da edasının şartlarıdır.
Cuma, Müslümanlarca bir bayram günüdür. Bu mübarek günde Müslümanlar mabedlerde toplanırlar. Okunacak hutbeleri dinleyerek faydalanırlar. Hep birlikte Cuma namazını kılarlar. Sonra ya başka ibadetlerle uğraşır veya ziyaretlerde bulunur yahut günlük işleri ile uğraşmaya koyulurlar.
Bir hadis-i şerifte buyuruluyor:
"Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem (as) O gün Cennet'e konulmuş, O gün Cennet’ten çıkarılmıştır. Kıyamet de o gün kopacaktır."
Bütün bu olaylar, nice hayırları ve hikmetleri toplamaktadır.
Peygamber Efendimiz (asm) hicretleri zamanında Medine'ye yakın bulunan "Salim İbni Avf" yurdunda "Ranuna" denilen vadi içerisinde "Beni Salim Mescidinde" ilk Cuma hutbesini okumuş ve ilk Cuma namazını kıldırmıştır.
Cuma namazının vakti tam öğle namazının vaktidir. Cuma namazı için minarelerde ezan okunur. Camilere gidince önce aynen öğle namazının sünneti gibi, dört rekat Cuma’nın ilk sünneti kılınır. Ondan sonra cami içinde bir ezan daha okunur. Minberde cemaate karşı bir hutbe okunur. Bu hutbeden sonra ikamet alınarak Cuma’nın iki rekat farzı cemaatle aşikare okuyuşla kılınır. Bir farzdan sonra yine öğlenin ilk dört rekat sünneti gibi, Cuma’nın son dört rekat sünneti kılınır. Bundan sonra da "Zühri ahir"(*)diye dört rekat namaz kılınır. Arkasından da "Vaktin sünneti" niyeti ile aynen sabah namazının sünneti gibi iki rekat namaz daha kılınır.

(*) Cumanın dört rekat son sünnetinden sonra "Zühri ahîr" adı ile dört rekat namaz daha kılınmaktadır. Şöyle ki: "Vaktine yetişip henüz üzerimden düşmeyen son öğle namazına" diye niyet edilir ve tam öğle namazının dört rekat farzı veya dört rekat sünneti gibi, dört rekat namaz kılınır. Daha iyisi sünnet namazı şeklinde kılmaktır. Çünkü cuma namazı sahih olmamışsa, bu dört rekat ile o günün öğle namazı kılınmış olur. Bu namazın son iki rekatına ilave edilen sure ve ayetler, farzın sıhhatine zarar vermez. Eğer cuma namazı sahih olmuşsa, bu dört rekat kazaya kalmış bir öğle namazı yerine geçer. Kazaya kalmış böyle bir namaz bulunmayınca da nafile bir namaz olur.
(Ömer Nasuhi Bilmen-Büyük İslam İlmihali)

Kadınlara cuma namazı farz mıdır? sorusunun cevabı için tıklayınız. 

Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Cuma namazı farz mıdır?

 

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
Osman "22.2.2013 09:57" tarihinde demiş ki:
Allah için sorununn cevabı bu kadar yazının neresinde
ahmet "12.3.2014 18:46" tarihinde demiş ki:
Okumaya neresinden başladınız bilmiyorum ama, daha ilk ayette cevap var.

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com