" Hz. Muhammed (asm) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Hz. Muhammed (asm) nasıl bir ahlaka sahipti?

Peygamber Efendimiz'in (asm) mucize olan yüce ahlâkı nasıldı, misaller verebilir misiniz?

Cevap:

“Ve muhakkak ki sen, gerçekten yüce bir ahlak üzerindesin!” (Nun, 4)
Kurân’da, Allah’ın övgüsüne bu şekilde mazhar olan Peygamber Efendimiz’in (asm) ahlâkı mucize idi.
O zat (asm) ahlâkı mucize olan, davasına ahlâkı delil olan zat; son peygamber Hz. Muhammed’dir (asm). O (asm); bütün güzel hasletlerin en yüksek derecesine sahip tek insan, tek rehber, tek peygamberdir.
Peygamber Efendimiz (asm) yeryüzündeki en güvenilir insandı. Mü’minlere karşı çok şefkatli fakat kafirlere çok heybetliydi. Hiçbir övgüyü kabul etmeyecek kadar mütevazi, fakat bütün insanlardan daha vakurdu. Başkalarına karşı çok cömert, kendisine ise muktesitti. Savaşta düşmana en yakın olacak kadar cesur fakat Allah’tan (cc) en çok o korkardı. Kendisine yapılan her kötülüğü affedici fakat başkasına yapılan bir zulümde kılı kırk yaran bir adalete sahipti. Öyle ki birbirine zıt olan hasletler en yüksek derecede ve en güzel halleriyle –hem de Cahiliye devri gibi bir devirde- onda bulunuyor, bu da O’nun (asm) ahlâkını mucize yapıyordu."
Hz. Muhammed'in (asm) Mucize Ahlakıadlı makalemizden bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Hz. Muhammed (asm) nasıl bir ahlaka sahipti?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
Hz. Muhammed (asm) son peygamber midir?

En Çok Okunanlar

Son Eklenenler

Son Yorumlananlar

Etiket Bulutu

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com