" Mübarek Geceler " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kadir gecesi niçin gizli bırakılmış?

Kadir gecesinin hangi gün olduğunu niçin bilmiyoruz? Gizli tutulmasının hikmeti nedir?

Cevap:

Allah (cc) şu imtihan meydanı olan dünyada çok mühim şeyleri çokluk içinde saklamıştır. O çok mühim ve güzel şeylerden biri de Kadir Gecesi olup bazı hikmet ve güzellikler için gizli bırakmıştır.
Bir ömre bedel Kadir Gecesi’nin açık şekilde bilinmesi insanları tembelliğe atabilirdi. Kadir Gecesi'nin kesin olan feyiz ve mağfiretine güvenerek sadece o gün yoğun bir şekilde ibadet edip diğer günlerin gaflet içinde geçirilmesi çok büyük bir ihtimaldi.
İnsanlar o geceyi bulup hayırlar işlediğinde diyeceklerki: “Biz, bin aydan hayırlı bir geceyi ihya ettik. Allah bizi bağışladı. Onun katında, bizim için dereceler ve cennetler meydana geldi.”
Böylece ümit ve yeis arasında olması gereken insanda ümit ağır basacak bu da gaflete düşmesine vesile olacak belki de helakına vesile olacaktır.
“Belki de bu, sizin için daha hayırlıdır.” sözü ise Kadir Gecesi'nin belirtilmemiş olması sizin için daha iyidir. Eğer belirtilmiş olsaydı bu takdirde sadece o gecede ibadet edilir ve bundan sonra yavaş davranılırdı. Kadir Gecesi'nin mübhem kalması, hikmetin icabıdır ki, ibadet peşinde koşanlar bütün ay boyunca çalışsınlar ve son on günde de daha çok çaba sarf etsinler. Bunun için Resulullah (asm) vefat edinceye kadar Ramazan’ın son on gününde itikâfa girerdi.
(Hadislerle Kur'ân-ı Kerim Tefsiri İbn Kesir 15)
Abdullah bin Üneys bildiriyor:
“Ey Allah’ın Resulü! Kadir gecesini bulmayı tahmin ettiğin gece hangi gecedir?”diye sordum.
Şöyle buyurdu:
“İnsanlar o geceden başka gecelerde namazı terk etmeyecek olsalardı bunu sana söylerdim.”
(Taberani) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kadir gecesi niçin gizli bırakılmış?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com