" Mübarek Geceler " 3 yorum

 

 Mevlid Kandili'nin önemi nedir?

Mevlid nedir? Mevlid Kandili'nin önemi nedir?

Cevap:

Mevlid: Doğum zamanı, doğulan yer ve zaman demektir.
Peygamber Efendimiz’in (asm) doğduğu geceye “Mevlid Gecesi” denir. Bu gece Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.
Dünyanın her tarafındaki Müslümanlar, her sene bu geceyi, “Mevlid Kandili” olarak kutlamaktadırlar. Peygamber Efendimiz’in (asm) doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır.

Mevlid gecesi sevinen sevap kazanır

Resulullah dünyaya gelince, amcası Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe, (Kardeşin Abdullah’ın oğlu oldu) diyerek kendisine müjde getirince, sevinmişti. (Ona süt vermek şartı ile, seni azat ettim) demişti. Bunun için, Ebu Leheb’in, her mevlid gecesinde, azabı biraz hafiflemektedir. Mevlid gecesi sevinen, o geceye kıymet veren müminlerin pek çok sevap kazanacağı buradan da anlaşılmaktadır.
Hafız Muhammed bin Cezeri Şafii (ra) diyor ki:
“Ebu Leheb rüyada görülüp, ne halde olduğu sorulduğunda, çok azap çekiyorum. Ancak, her yıl, Rebiülevvel ayının 12. geceleri, azabım hafifliyor. Resulullah dünyaya gelince, müjde veren cariyemi sevincimden azat etmiştim. Bunun için, bu gecelerde azabım hafifliyor.” dedi.
Ebu Leheb gibi azgın bir kafirin azabı hafifleyince, O yüce Peygamberin (asm) ümmetinden olan bir mümin, O’nun (asm) doğduğu gece sevinir, malını uygun yerlere dağıtır, ziyafet verir, böylece, Peygamberi’ne (asm) olan sevgisini gösterirse, Allah-ü Teala onu cennetine sokar.
(M. Nasihat)

Mevlid gecesine hürmet göstermek kurtuluş vesilesidir

Bu gecede O (asm) doğduğu için sevinenlerin, O’na (asm) tazim gösterenlerin affedileceği bildirilmiştir.
İmam Celalüddîn Abdürrahman bin Abdi’l-Melik Kettânî diyor ki:
“Mevlid günü ve gecesi, mübecceldir, mukaddestir, mükerremdir. Şerefi, kıymeti çoktur. Resulullah’ın (asm) varlığı, ona tâbi olanlar için, kurtuluş vesilesidir. Onun mevlidi için sevinmek, Cehennem azabının azalmasına sebep olur. Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına sebep olur. Mevlid gününün fazileti, Cuma günü gibidir. Cuma günü, Cehennem azabının durdurulduğu, hadis-i şerifte bildirilmiştir. Bunun gibi, mevlid gününde de azap yapılmaz. Mevlid geceleri sevindiğini göstermeli, çok sadaka, hediye vermeli, davet olunan (uygun) ziyafetlere gitmelidir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Mevlid Kandili'nin önemi nedir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
HANIM "3.2.2012 20:23" tarihinde demiş ki:
RABBİM BU MUBAREK GECENİN HURMETİNE BİZ ACİZ KULLARINI AFFETSİN.AMİN
abdullah demirkol "22.1.2013 16:08" tarihinde demiş ki:
evet selamünaleyküm kardeşlerim bende bütün islam aleminin mevlid kandilini kutlar hayırlı sağlıklı bir ömür geçirmesini dilerim
murat "11.1.2014 18:44" tarihinde demiş ki:
Kandiliniz mübarek olsun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com