" Muhtelif " 1 yorum

 

 Ezberin kalıcı olması için ne yapmak gerekir?

Ezberin hafızada kalıcı olması için ne yapılması gerekir?

Cevap:

Ezberin kalıcı olması için harama bakmamak gerekir
“Âhir zamanda, hafızların göğsünden Kur'an nez'ediliyor, çıkıyor, unutuluyor.” (Süyutî)
“Harama nazar, nisyan verir.” İmam-ı Şafii (ra)
Günümüzde unutkanlık hastalığı oldukça yaygınlaşmıştır. Birçok insan bu hastalıktan az veya çok şikâyet etmektedir. Unutkanlığın en büyük sebebi tesettürsüzlüğün çok fazla olması, çokça harama nazar edilmesidir. Televizyon ve internetin yanlış kullanılması gibi sebepler unutkanlığa zemin hazırlamaktadır. Bu hastalıktan kurtulmak ve hafızada toplanan bilgileri unutmamak için mümkün olduğu kadar haram nazardan kaçınılmalıdır.
Zihin boş ve lüzumsuz şeylerden arındırılmalıdır
Ezber yapılmadan önce zihnin lüzumsuz şeylerden arındırılması gerekir. Gereksiz bilgiler zihne yerleştirilmemeye çalışılmalıdır. Yapılacak ezbere yoğunlaşılmalı ve dikkat yapılacak ezbere verilmelidir. Elbette zihnin bir sınırı vardır. Ezber yaptıktan sonra da sınırlı zihin gereksiz şeylerle meşgul edilmemelidir. Yoksa zaman geçtikçe zihin yeni bilgilere kapalı hale gelip, aldığı bilgileri de unutabilir.
Yapılan ezber kuvvetli olmalıdır
Kuvvetli, düzgün ve yanlışsız bir ezber yapılmalıdır. Ezberi yapmadan önce birkaç defa okumak ve anlamak ezberi kolaylaştırır. En iyi şekilde yapılmış bir ezberin kalıcı olmasına çalışmak daha kolay olacaktır.
Ezber sık sık tekrar edilmeli, yenilenmelidir
Düzgün yapılmış olan ezber sık sık tekrar etmekle kalıcı olabilir. Yapılan ezber sağlam bile olsa zaman geçtikçe unutmak mümkündür. Ezber yapılan yeri belirli aralıklarla gerek okuyarak tekrar etmek, gerekse zihinden tekrar etmek ezberin kalıcı olmasını sağlar. Ayrıca tekrar ile hafızada yanlış kalmış olan ya da unutulmuş bir yer varsa düzeltilir. Böylece düzgün ve kalıcı bir ezber ortaya çıkar.
Süreklilik ezberin kalıcılığını arttırır
Ezber yapmak hafızanın açılmasını sağlar. Zamanla açılan hafıza bilgileri daha kolay alacak, yapılan ezberler daha kalıcı bir hale gelecektir. Bunun için uzun aralar vermeden, zihni uzun süre boş bırakmadan ezber yapmak çözüm olabilir.
Kalıcı bir ezber için kodlamalar ve örnekler kullanılabilir
Ezberde kodlama yapmak iyi bir çözümdür. Mesela zorlanılan kelime ya da cümlelerle ilgili ilk akla gelen şeylerden bir hikâye ya da hayali bir resim oluşturulabilir. Oluşturulan hikâye ya da resimde hayal gücünü olabilindiğince kullanmak güzel sonuçlar verecektir. Böylece ezberlenmesinde en zorlanılan yerler bile kalıcı hale gelme imkanı vardır.
Ayrıca günümüzde hafıza teknikleri ile ilgili hazırlanmış çokça çalışmalar bulunmaktadır. Bunlardan yararlanabilirsiniz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Ezberin kalıcı olması için ne yapmak gerekir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
htc "2.1.2014 21:43" tarihinde demiş ki:
çok güzel sağolun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com