" Muhtelif " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Hıristiyan mezarlığına Müslüman birisini gömmek caiz midir?

Bir Müslüman’ın cenazesi Hıristiyan mezarlığına defnedilebilir mi?

Cevap:

Dinî örfte ve uygulamada, bir kimse vefat ettiğinde, kendi mensup olduğu dinden; daha önce vefat eden kişilerin defnedildiği kabristana defnedilir.
Tarih boyu Müslüman mezarlıkları, büyük bir itina ile Hıristiyan ve Yahudi mezarlıklarından ayrı mekanlarda oluşturulmuştur. İslâm Dininin, ölülerin techiz, tekfin ve defin işlemlerinde, kabir ziyareti, okuma ve dua usüllerinde kendine has uygulamaları vardır. Bunlar Müslüman Türk halkımızın öz kültürü olmuştur. Kültür erezyonu, kimlik kaybı bir millet için sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu bakımdan Müslüman mezarlığının gayrimüslim mezarlığı ile parselleri ayrı olan bir mekanda bulunmasında bir sakınca yoksa da aynı mekanda karışık olarak defnedilmesi uygun değildir.
Bu nedenle, yurtdışında yaşayan Müslümanlar, mutlaka kendi mezarlıklarını oluşturup cenazelerini orada defnetmenin yollarını aramalıdırlar. Bunun mümkün olmaması halinde, cenaze başka bir yere de nakledilemiyorsa, Hıristiyanlara ait kabristanın ayrı bir köşesine defnedilebilir. (Diyanet İşleri Başkanlığı) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Hıristiyan mezarlığına Müslüman birisini gömmek caiz midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com