" Muhtelif " 2 yorum

 

 Kazancına haram karışan kimsenin ikramı alınabilir mi?

"Veren gafil bismillah demiyorsa alan ise muhtaçsa muhtaç bismillah deyip almalı..." ifadesine istinaden muhtaç bir kimse faiz yiyen bir insanın veya kazancına bir yolla haram karışmış bir kişinin ikramını kabul edebilir mi? 

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Allah namına vermemekle haram kazancın getirisi olan paradan vermek aynı değildir
Allah namına vermemek; insanın kazandığı paranın ve malın asıl sahibinin Allah olduğunu düşünmeden vermesi ve iyilik yapanın kendisi olduğunu sanmasıdır. Bu gafilin verdiği parayı muhtaç olan "Allah namına" yani asıl ihsan sahibinin Allah olduğunu bilerek alabilir.
"Malına herhangi bir yolla haram karıştığı bilinen birisinin ikramını, ya da hediyesini kabul etmek için bakılır, eğer malının veya kazancının çoğu haramdan değilse alınır ve yenilir. Bu durumda ikram ettiği şeyin haramdan olduğu bilinse, malının ço­ğu helâldan olsa dahi kabul edilemez, yenemez. Aksine, malının çoğu haramdan olsa ve fakat ikram ettiği şeyin helâldan olduğu bilinse, ya da ikram eden öyle olduğunu söylese alınır ve yenilir." (Fetavayi Hindiye)
Faizle para kazanan için de durum aynıdır. Helâl kazancı daha çoksa ve ikram ettiği şey helal kazancındansa ikramı alınır, değilse alınmaz.
Hanbeli mezhebinin bir kısım alimleri kazancında hem helal hem haram olan kimselerin ikramını kabul etmeyi mekruh olarak değerlendirmiştir.

Bu sebeple son olarak şunu da belirtmekte fayda var ki; azimet noktasından bakıldığında çok dikkatli kimselerin "şüpheli şeylerden kaçınınız" kaidesiyle kazancına az ya da çok haram karışan kimselerin ikramlarını kabul etmedikleri ya da ikramın karşılığını bir şekilde verdikleri vakidir.

Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kazancına haram karışan kimsenin ikramı alınabilir mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
sellahaddin322 "12.10.2011 10:01" tarihinde demiş ki:
teşekkür ederim merak edilen bir mevzuydu bu siteye güveniyorum allah yardımcınız olsun
Ercan GÖKDEMiR "20.1.2012 21:49" tarihinde demiş ki:
Allah razıolsun bu ve birçok konuda aradığımiz herşeyin cevabini bulabiliyoruz tabiki verdiğiniz cevaplarin hayatimiza yön vereceğini bilerek çok dikkatli araştırıp öyle aktarmalisiniz bize hürmet ve muhabbetle Allah'a emanet olun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com