" Muhtelif " 1 ek soru var. Henüz yorum yapılmamış.

 

 Kuru üzüm hafızayı açar mı?

Selamun Aleikum! Kuru üzümün hafızayı kuvvetlendirdiğine dair söylemler var. Bu konuda sahih bir hadis mevcut mudur? Bu konuda bana bilgi verirseniz müteşekkir olurum...

Cevap:

Aleykum Selam Değerli Kardeşimiz;
Araştırdığımız sahih kaynaklarda kuru üzümün hafızayı kuvvetlendirdiğine dair bir hadise rastlayamadık. Ancak İmam Zühri kuru üzümün hafızayı kuvvetlendirdiğini söylemiştir.
İmam Zühri şöyle demiştir: "Hadis ezberlemek isteyenler, kuru üzüm yesin."
İmam-ı Zühri kendileri de kuru üzüm yerler, ekşi elma yemezlerdi. Kuru üzüm gıda olarak kuru hurmadan daha iyidir. Her gün kuru üzüm, fıstık içi ve biberiye yiyenin zihni açılır.
Kuru üzümün diğer faydaları hadislerde şu şekilde zikredilmiştir:
Üzümün iyisi iri, etli ve ufak çekirdekli olanıdır. Hararet verdiğinden susatır. Üşüterek hasta olanları şişmanlatır. Sıtmalılara sirkeli bal şerbeti ile verilirse iyi gelir. Üzüm çekirdeği mide cidarını sertleştirir. Nar çekirdeği ile birlikte dövülerek merhem yapılır.
Rivayete göre Termi'd-Dari, Peygamber'e (asm) kuru üzüm hediye edince o ashabına şöyle buyurmuştur:
"Yiyiniz. Üzüm hoş bir yiyecektir. Yorgunluğu giderir, öfkeyi yatıştırır, sinirleri pekiştirir, ağız kokusunu güzelleştirir, balgamı söker ve cildi parlatır." (Ebu Nuaym)
Hz. Ali (ra) de şöyle demiştir:
"Her kim günde yirmi bir tane kara üzüm yerse vücudunda herhangi bir rahatsızlık duymaz." (Ebu Nuaym)
İbn Abbas'dan (ra) da şöyle rivayet ediliyor:
"Kuru üzümü yiyiniz, çekirdeğini atınız. Çünkü çekirdeği zararlı, etli kısmı şifalıdır."
Resulullah Efendimiz (asm) için suda kurum üzüm ıslatılırdı. Bunu bir iki hatta üç gün içerler, daha sonra da hizmetçilerine içirirlerdi.
Kaynak: Tıbb'un Nebevi
Allah'a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kuru üzüm hafızayı açar mı?

Bu konu hakkında başka bir soru:

Şimdiye kadar kuru üzümün özellikle çekirdeğinin şifa olduğunu duymuştuk, fakat Hz. Ali (r.a) çekirdeğinin zararlı olduğunu buyurmuş. çelişkide kaldım, acaba fayda ya da zararı ile ilgili farklı rivayetler de var mıdır? Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kuru üzüm hafızayı açar mı?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Birçok şifalı bitkiler kitaplarında hafızayı kuvvetlendiren ve ezberlemeyi, kolaylaştıran sebepler arasında her gün aç karnına yirmi bir tane kırmızı kuru üzüm yemek geçmektedir.
Kuru üzümü çekirdeksiz olarak 3-5-7 tane sabahları aç karına yemek yararlıdır, zekayı geliştirir. Yaşlı adamın da zekasını geliştirir. (Piri Sırrı Sultan Ahmed-İ Devran Karsevi Hz-Şifa reçeteleri)
Kuru üzüm; güzel koku verir, genzi parlatır. Sinirleri kuvvetlendirir ve balgamı keser. Ancak çekirdeği zararlı olduğundan atılmalıdır. (Marifetname)
Kuru üzümün çekirdeği normalde faydalı olsa da düzenli olarak sık sık tüketildiğinde zararlıdır.
Prof. Dr. Sinan Dağdelen, ister üzüm çekirdeği ya da başka bitkilerin sıklıkla devamlı olarak tüketilmesinin zararlı olabileceğine değinmiştir.
Üzümü ya da başka bitkisel ürünleri normal bir gıda alır gibi tükettiğinizde sık sık ve fazla miktarda yemediğinizde bir zararı olmayabilir. Ancak üzüm çekirdeğini ya da başka bir bitkisel ürünü her gün tedavi edici maksatla düzenli olarak kullanıyorsanız o artık bir ilaçtır. Hepsinin yan etkileri vardır. Üzüm çekirdeğinde veya kabuğunda bulunan proantosiyanidin ve reservatrol denilen maddelerin özellikle hayvanlar üzerinde yapılmış çalışmalarında kötü kolesterolün oksidasyonunu azaltıcı ve safrada yağ miktarını artırmak gibi etkileri gösterilmiştir. Üstelik kanıtlanmış klinik yararları kesin değildir. Bu konuda yeterli ve geniş kapsamlı araştırma bulunmamaktadır.

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Kuru üzüm hafızayı açar mı?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com