" Muhtelif " 1 yorum

 

 Ölümün güzel yönü nedir?

Allah’ın her şeyi güzel yarattığı söyleniyor. Peki bütün kalpleri ayrılık acısıyla yakan ölümde nasıl bir güzellik olabilir?

Cevap:

Allah (cc) hayat gibi ölüme de pek çok güzellikler yerleştirmiştir.
Ahiret âlemine gitmiş bütün sevdiklerimize bizi kavuşturacak tek vasıta olan ölüm elbette güzeldir.
İnsan dünyanın sıkıntı ve dertleri içinde daralır, bunalır. Dünya sıkıntılarının ve dertlerinin olmadığı, daima huzurlu ve mutlu olabileceği başka bir yer arzu eder. O yer ise şüphesiz cennettir. Cennete gitmek için tek engel dünyadır ki; o engel sadece ölüm ile kalkabildiği için ölüm elbette güzeldir.
Şayet ölüm olmasaydı şimdiye kadar yaratılmış insanların hepsi dünyada yaşıyor olacaklardı. Atalarımızın ve onların da atalarının bugün gözümüzün önünde yaşlı ve perişan bir halde yaşadıklarını düşünsek ölümün ne kadar büyük bir nimet olduğunu elbette anlarız.
Hayat şartlarını zorlaştıran yaşlılık ve hastalık gibi pek çok sebepler vardır. Böyle durumlarda çoğu zaman ölüm büyük bir kurtuluş olarak görülür. Uyku dertliler, yaralılar ve hastalar için nasıl ki bir dinlenmedir ve ne kadar önemli bir ihtiyaçtır. Öyle de, bir çeşit uykuya benzeyen ölüm de büyük acılar içinde bulunan kimseler için uykudan daha önemli bir ihtiyaçtır.
İnsanı omzundaki dünya yükünden kurtaran ölüm elbette güzeldir. Ve dünyada Allah'a olan ibadet hizmetini bitiren insan ücret almak üzere ebedi âleme ölümle geçer. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Ölümün güzel yönü nedir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
berat "6.4.2012 11:14" tarihinde demiş ki:
Hep böyle düşünsek güzel de, her zaman insan bunun idrakinde olamıyor malesef. Allah bizelere hayırlı ömür, hayırlı ölüm versin. Amin...

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com