" Muhtelif " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Radiyallahu anh, kuddise sırruhu gibi ifadeler neden söylenir?

Mübarek zatların adı geçince radiyallahu anh, kuddise sırruhu gibi sözler neden söylenir?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Radıyallahu anh (ra): Allah ondan razı olsun, mealinde duâdır. Aslında Allah ondan razı oldu demektir.
Kuddise Sırruhu (ks): "Sırrı ve hakikatı muazzez ve müşerref olsun" meâlinde bir hürmet ifadesidir.
Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim’de ashabı-ı kiramdan ve onlara tabi olanlardan razı olduğunu bildirmiştir:
“Sâbikun’un, (İslâm’a olan hizmetleriyle öne geçenlerin) birincileri olan Muhâcirler ve Ensâr ile onlara güzelce tâbi‘ olanlar var ya, Allah onlardan râzı olmuştur ve (onlar da) O’ndan râzı olmuşlardır ve (Allah) onlar için, altlarından ırmaklar akan Cennetler hazırlamıştır; orada ebedî olarak devamlı kalıcıdırlar. İşte büyük kurtuluş budur!” (Tevbe, 100)
Rasulullah (asm) da ölen birisinin iyiliklerinin anılmasını emretmiştir.
Bu sebeple sahabe-i Kiram başta olmak üzere İslam’a hizmet eden büyük zatlara tazim ve hürmet maksadıyla edilen “radıyallahu anh”, “kuddise sırrahu” gibi dualar Müslümanların İslam büyüklerine gösterdiği hürmet ve saygıdan ileri gelmektedir.
Resul-i Ekremin bir şiârı olan “aleyhissalâtü vesselâm” kelâmı gibi “radıyallahu anh” terkibi de sahabe gibi, veraset-i nübüvvet denilen velâyet-i kübrâda bulunan ve makam-ı rızaya yetişen Eimme-i Erbaa, Şah-ı Geylânî, İmam-ı Rabbânî, İmam-ı Gazalî gibi zatlara söylenir.
Fakat örf-ü ulemada Sahabeye radıyallahu anh, Tâbiîn ve Tebe-i Tâbiîne rahimehullah, onlardan sonrakilere gaferahullah ve evliyaya kuddise sirruhu denilir. (23. Mektub)
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Radiyallahu anh, kuddise sırruhu gibi ifadeler neden söylenir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com