" Ahiret " 2 yorum

 

 Peygamber Efendimiz Cennette Hz. Asiye ve Hz. Meryem’le evlenecek mi?

Peygamberimiz (asm), Meryem ve Asiye validemizle cennette evlenecek mi? Bu durum diğer eşlerini üzmeyecek mi? Hz. Aişe’nin bu durumdan dünyadayken haberi var mıydı?

Cennette Peygamber Efendimiz (asm) Hz. Asiye ve Hz. Meryem ile evlenecek

“Allahü Teâlâ beni cennette İmran kızı Meryem ve Müzâhim kızı Asiye ile nikâhladı.” (İ.Sünni)
Cennette Peygamber Efendimiz (asm) Hz. Asiye ve Hz. Meryem ile evlenecektir. Bu durumu Peygamber Efendimiz’in(asm) eşleri, mübarek validelerimiz de elbette biliyorlardı. Hele ki; en çok hadis rivayet eden sahabilerden biri olan Hz. Aişe’nin dünyadayken Efendimiz’in (asm) bu hadis-i şeriflerinden habersiz olduğu düşünülemez.

Cennetteki her erkeğin birçok eşi olacak

Ebu Ümâme (ra)

anlatıyor: Rasulullah (asm) buyurdular ki: “Allah'ın cennete soktuğu hiç kimse yoktur ki, onu yetmiş iki zevce ile evlendirmiş olmasın. Bunlardan ikisi hüru'l-ayn (siyah gözlü), yetmiş tanesi cehennemliklerden* kendine düşen mirasıdır. Bu kadınlardan her biri şehvet çekicidir ve cennetlik her erkeğin şehvet gücü daimîdir.” (Kütüb-i Sitte)
Görüldüğü gibi cennette her mümin erkeğe yetmiş iki hanım verileceği hadis-i şeriflerde bildirilmiştir. Fakat cennette insanı üzen hiçbir sıkıntı, üzüntü olmayacağı için erkeklerin çok eşleri bulunmasından dünyadaki eşleri üzüntü duymayacaklardır.

“Onlara hiçbir korku yoktur, onlar mahzun da olmazlar.”
(Bakara, 62)

Cennette olumsuz hislerimiz bulunmayacak

Bize iç sıkıntısı veren, azap çekmemize sebep olan menfî hislerimizin hiçbiri cennette bulunmayacağı için kıskanma, anlaşmazlık, çekememezlik gibi durumlar da orada söz konusu değildir.

“Biz o Cennetliklerin kalplerindeki kinleri çıkarır atarız. Hepsi kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıya otururlar. Orada kendilerine hiçbir zahmet dokunmaz ve onlar oradan çıkarılacak da değillerdir.”
(Hicr,47-48)

“Cennet ehlinin aralarında anlaşmazlık olmaz, gönülleri birdir.”
(Buhârî)
Sonuç olarak; Hz. Aişe cennette Peygamber Efendimiz'in (asm) Hz. Meryem ve Hz. Asiye ile olacak olan izdivacını dünyadayken biliyordu ve cennette de bu durum Hz. Aişe validemize -ve Efendimiz'in (asm) diğer eşlerine- hiçbir sıkıntı vermeyecek bilakis saadetlerini artıracaktır.
*Hişam İbnu Halid der ki: “(Hadiste geçen) “Cehennemliklerden kendine düşen mirası” ibaresinden maksad, cehenneme giren erkeklerdir; bunların kadınlarına (cennetteki kendilerine ayrılan ama cehennemlik olmakla hak edemedikleri hurilere) cennet ehli vâris olurlar, tıpkı Firavun’un hanımına vâris olunduğu gibi.”(Kütüb-i Sitte) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Peygamber Efendimiz Cennette Hz. Asiye ve Hz. Meryem’le evlenecek mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
göktuğ "9.3.2012 18:48" tarihinde demiş ki:
teşekkürler güzel bir bilgi
ahmet "16.7.2014 04:46" tarihinde demiş ki:
Tesekkurlerguzebilgiogrendim

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com