" Ahiret " 1 ek soru var. Henüz yorum yapılmamış.

 

 Cennetlik insanlar kimlerdir? Cehenneme gidenler orada sürekli mi kalacaklar?

Cennete gidecek olan kimseler kimlerdir? Sadece mümin olan insanlar mı cennete girecek? Kişinin ebedi mekânı mizandaki sevaplar ve günahlara göre mi belirlenecek? Cehenneme gidenler sonsuza kadar orada mı kalacak?

Cevap:

“İman edip salih amel işleyenler var ya, işte onlar cennet halkıdır; onlar orada sürekli kalıcıdırlar.” (Bakara, 82)

Sadece mümin olan insanlar cennete girebilecek

Cennete girebilmek için imanın bütün şartlarını yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Herhangi birinde eksik olsa zaten iman etmiş sayılmaz. Mesela Hz. Muhammed’e (asm) iman etmeyen Yahudi ve Hıristiyanlar da cehennem ehlindendir.
"Muhammed'in nefsini kudret eliyle tutan zâta yemîn ederim ki, bu ümmetten her kim -Yahudî olsun, Hıristiyan olsun- beni işitir, sonra da bana gönderilenlere inanmadan ölecek olursa mutlaka cehennem ehlinden olacaktır." (Müslim)
Ancak İslamiyet’ten önce yaşamış ve kendi zamanındaki peygambere iman etmiş mü’minler bundan hariçtir.

Mizanda sevapları daha ağır gelenler cennete girecek

“Artık kimin tartıları (sevapları) ağır gelirse, işte o, hoşnûd (olacağı) bir yaşayış içindedir!
Fakat kimin de tartıları hafif gelirse, artık onun anası (sığınacağı yer) Hâviye’dir. (Onun kucağına düşecek!)(Ey Resûlüm!) Onun (o Hâviye’nin) ne olduğunu sana ne bildirdi? (O,) pek kızışmış bir ateştir!” (Kâria, 6-11)
İbnü Abbas demiştir ki: Mîzânın bir dili ve iki kefesi vardır. Onda ancak ameller tartılır. Allah'a itaat edenlerin haseneleri, sevapları en güzel şekilde getirilir, üstün olunca cennet onun olur. Kâfirin de kötülükleri en çirkin şekilde getirilir, tartısı hafif gelir, cehenneme girer. (Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri)
Bazı sevaplar ise; Allah’ın rahmetiyle birçok günahtan daha ağır gelip, onları örtecektir. Fakat netice; sevabın mı yoksa günahın mı daha çok olduğuna göre belirlenecektir.

Cehennemde sonsuza kadar kalacak olanlar kâfirlerdir

“Küfürlerinde bilinçli olarak ısrar edip ayetlerimizi yalanlayanlar var ya; işte onlar ateş halkıdırlar; onlar orada sürekli kalıcıdırlar.” (Bakara, 39)

Günahkâr müminlerin ise döneceği yer cennettir

İmanlı fakat günahkâr olarak ölenler; günahlarının karşılığı olan azabı çektikten sonra veya şefaat edildikten sonra cennete girebilecekler. Cennete bir defa giren de artık çıkarılmayacak, cennet nimetlerine ebediyen mazhar olacaktır. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Cennetlik insanlar kimlerdir? Cehenneme gidenler orada sürekli mi kalacaklar?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com