" Allah (cc) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Merak Etmemek Normal mi?

İnsanın Allah (cc) ve ahiretle alakalı hiçbir şeyi merak etmemesi normal mi?

Evinizde olduğunuzu ve gece olup yatağınıza yattığınızı düşünün. Uyandığınızda baktınız ki oldukça muhteşem bir donanıma sahip koca bir uçaktasınız. Bu halde ilk aklınıza gelen ne olur? Şaşkınlık geçirmez misiniz?
“Beni buraya kim getirdi? Nasıl getirdi? Neden getirdi? Bu uçak nereye gidiyor? Ve ben bu soruların cevabını kimden öğreneceğim?” deyip büyük bir merakla araştırmaya mı koyulursunuz? Yoksa hiçbir şey olmamış gibi restoranın açık büfesine yönelip karnınızı doyurma telaşına mı düşersiniz? Elbette insandaki merak ve gerçeği öğrenme isteği gereğince, aklı başında olan hiç kimse bu duruma vurdumduymaz kalamayacaktır.
Peki sizce neden o koca uçaktan çok daha muhteşem dünya gezegeninde gözünü açan insanlar hiçbir sorgulama içine girmezler? “Nereden geldim? Neden geldim? Nereye gidiyorum? Ve bunları kimden öğreneceğim?” sorularının hiç merak edilmemesi acaba ne kadar normal sayılabilir?
Kâinatta muhteşem bir düzen var. Bu düzeni, ahengi ve mucizeleri fark edebilecek olanlar elbette hayvanlar değil insanlardır. Mesela bir elmayı bir insan da yer bir hayvan da. Aradaki fark düşünmektir. Hayvan ne yediğini bilmez, ama insan bir elma yediğini, elmanın bir meyve olduğunu, tadını, kokusunu, ihtiyacına uygun vitaminlerden ibaret hazırlandığını, kara topraktan çıkarılıp fevkalade bir sanat eseri olarak önüne sunulduğunu fark edebilecek bir düşünme yeteneğine sahiptir.
İnsan, Allah'ı aramak ve tanımak için gereken maddi-manevi cihazlarla donatılmıştır. Kâinat ise Allah'ı bulduracak ve tanıttıracak şekilde muazzam düzenlenmiştir. Fakat bu asırda insanın Allah'ı düşünebilme yeteneğini çökertecek pek çok şeytani planlarla insanlık hakikatlerin değil, merakla nefsinin isteklerinin peşine düşmekte ve insaniyetini ziyan etmektedir. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Merak Etmemek Normal mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com