" Allah (cc) " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Allah'ın her şeye gücü nasıl yetiyor?

Allah'ın her şeye gücü nasıl yetiyor, bir anda bütün işlerle nasıl meşgul olabiliyor?

Cevap:

Ruhumuz bedenimizdeki hem baş ağrısını, hem karın ağrısını aynı anda nasıl hissedebiliyor? Ruh aynı anda hem duyuyor hem görüyor ve bütün organları çalıştırabiliyor. Bir çok şeyi birbirine engel olmadan aynı anda hissedip yapıyor. Çünkü ruhun maddesi yoktur ve bedenin her yerindedir.
Güneş bir anda tüm okyanusa, bütün su damlacıklarına, cam ve kum taneciklerinin tamamına nasıl yansıyabiliyor? Güneşin bir işi diğer işine nasıl engel olmuyor?
Allah (cc), yaratmış olduğu ruh ve güneşe böyle bir kabiliyet vermişse, “Allah (cc), bir anda pek çok işle nasıl meşgul olabiliyor?” denilebilir mi? Madde, varlık mertebelerinin en düşüğü ve en basitidir. Zamana ve mekâna mahkumdur. Varlıklar maddeleri incelip şeffaflaştıkça daha kuvvet kazanırlar, zaman ve mekâna mahkumiyetten sıyrılabilirler. (Güneş, elektrik, ruh ve melekler gibi) Allah (cc) ise, maddeden tamamen mücerrettir. Allah’ın (cc)varlığı, varlık mertebelerinin en yükseği ve en esaslısıdır. Tüm varlıklar, O’nun (cc) varlığına nisbeten çok çok zayıf gölgeler hükmündedirler. Allah (cc), tüm varlıklar üzerinde aynı anda istediği gibi tasarruf eder. Aynı anda hadsiz sesleri işitir, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacına cevap verir, O’nun (cc) kudreti ne hadsiz fiiller ağır gelmez, O’nu (cc) meşgul etmez. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Allah'ın her şeye gücü nasıl yetiyor?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com