" Fıkıh " 1 yorum

 

 Barda çalışmak caiz mi?

Barda çalışan bir arkadaşım var. Kasa ve depo sorumlusu olarak çalışıyor. Burdan kazandığı para helal mi? Bu parayla bana birşey ısmarlamak istese bunu kabul etmem caiz mi?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

İslam dini faiz, kumar ve fuhuş müesseselerinde çalışmayı yasakladığı gibi şarap, içki işiyle meşgul yerlerde çalışmayı da yasaklamıştır. Bu itibarla günaha girmek istemeyen kimse mutlaka böyle bir müessesede çalışmaktan sakınmalıdır. İçki içmek haram olduğu gibi, onu satıp ticaretini yapmak da haramdır. Bu hususta ihtilaf yoktur. Hz. Enes’ten şöyle rivayet edilmiştir:

“Allah’ın Rasulü, içki sebebiyle on kişiyi lanetlemiştir:

Onu yapan, yaptıran, içen, taşıyan, kendisi için taşıtan, sakilik yapan, satan, parasını yiyen, satan ve kendisi için satın alınan kimseler.” (Tirmizi)

Netice olarak; arkadaşınızın size bir şey ısmarlamasına mahal vermemeye çalışmak en doğrusu olacaktır. Arkadaşınızın kalbini kırmadan gerek olmadığını söyleyip, ortamı idare edebilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse arkadaşınızın size ısmarladığından daha fazlasıyla ona ikramda bulunarak, hediye vererek veya çeşitli yollarla paranın sahibine iadesi gerekmektedir.

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Barda çalışmak caiz mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın
menekse_ "18.7.2011 15:12" tarihinde demiş ki:
çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için Allah razı olsun

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com