" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Bayanların çorapsız namaz kılmaları caiz mi?

Bayanların çorapsız veya ince çorapla namaz kılmalarının hükmü nedir?

Cevap:

Namazda örtülmesi farz olan, başkalarının bakmaları caiz bulunmayan uzuvlara "avret mahalli" denir. Hür bayanların yüzleri ile ellerinden başka bütün bedenleri avrettir. Yüzleri ile elleri ise ne namazda, ne de bir fitne korkusu bulunmadıkça namaz dışında avret değildir. Ayaklarında ise ihtilaf vardır. En sahih görülen kavle göre ayakları da avret değildir. Bunlar ile yolda yürümek ihtiyacı vardır. Bu cihetle bunları örtmek hususen fakir kadınlar hakkında müşkildir.
Diğer bir kavle göre Hür bayanların namazı, ayağının dörtte biri nisbetinde açık bulunmasıyla bozulur. Diğer bir kavle göre de ayakları namaza nazaran avret mahalli sayılmazsa da namaz haricinde avret mahalli sayılır. Bu ihtilaftan kurtulması için ayaklarını örtmeleri evladır.
Cildin rengini gösterecek derecede ince olan bir elbise ile avret mahalli örtülmüş sayılmaz. Binaenaleyh böyle bir elbise ile namaz sahih olmaz. Elbisenin darlığından dolayı avret mahallinin belli olması -uygun görülmemiş- ise de namazın sıhhatine mani değildir.
İnce çoraptan bacakların görülmemesine ise katiyyen dikkat edilmeli. Çünkü bacaklar avret mahalli olup, örtülmesi gerektiği kesindir.
(Büyük İslam İlmihali - Ömer Nasuhi Bilmen) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Bayanların çorapsız namaz kılmaları caiz mi?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com