" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Birbirinin süt kardeşi olan iki kişiden sonra dünyaya gelen diğer kardeşlerin durumu ne olur?

Birbirinin süt kardeşi olan iki kişiden sonra dünyaya gelen diğer kardeşlerin durumu ne olur?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;
Bir kadından süt emen çocuk o annenin-babanın doğmuş-doğacak tüm çocuklarıyla sütkardeş olur
“Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşin kızları, kız kardeşin kızları, sizi emziren (süt) anneleriniz, sütkız kardeşleriniz, kadınlarınızın anneleri, kendileriyle zifâfa girdiğiniz kadınlarınızdan olup himâyenizde bulunan üvey kızlarınız size haram kılındı…”(Nisa, 23)
Bir kadından süt emen çocuk; o kadının, sütünü emzirdiği kocasın¬dan veya başka bir kocasından olan, bütün çocukların, sütkardeşidir. Bu çocukların, emen çocuğun, emmesinden önce veya sonra, doğmuş olmaları da, müsavidir yani aynı derecededir. (Fetavay-ı Hindiyye)
Netice olarak sütanneden emen çocuk o annenin doğmuş veya doğacak bütün çocuklarıyla sütkardeş olduğu gibi artık o ailenin neseb itibarıyla akrabası (amca, dayı, teyze gibi) olanların hepsi süt çocuğun da akrabası olur. Sütü emen çocuğun öz kardeşleri, süt emdiği kadının çocuklarıyla kardeş olmaz.
Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Birbirinin süt kardeşi olan iki kişiden sonra dünyaya gelen diğer kardeşlerin durumu ne olur?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com