" Fıkıh " Henüz yorum yapılmamış.

 

 Çeneye protez yaptırmak caiz midir?

Dişlere protez yaptırmak günah mıdır?

Cevap:

Protez yaptırmak caizdir

Bu konu ile alakalı olarak Sünen kitaplarımızda mevcut meşhur “Arfece” hadisidir.
“Bu zatın cahiliyye döneminde Kütâb isimli vadide geçen savaşta burnu kesilmiş, bunun üzerine gümüşten bir burun edinmiş, bu, koku yapınca da Resulullah Efendimiz (asm) kendisine altından bir burun edinmesini emretmişlerdir.” (Ebu Davud, Tirmizi)
İmam Azam Efendimize göre bu sadece Arfece'ye ait bir durumdur. İmam Muhammed'e göre ona ait olduğunu gösteren bir delil yoktur. Âlimlerimiz genellikle söz konusu olaya dayanarak bunun caiz olduğu kararına varmışlardır. (Aliyy-ül Kâri)
Sonraları protez olarak diş yapma tekniği gelişince de Arfece'nin yapma burnuna kıyas ederek bunun da caiz olduğu söylenmiştir.
İslam'da sıhhat başta gelen nimetlerdendir. Tedavi emredilmiştir ve bugün artık ağzın, hastalıklar açısından iç bünye için adeta bir gümrük kapısı görevi yaptığı, dişlerin de bu kapıyı çevreleyen demir teller durumunda bulunduğu, birçok tehlikeli hastalığa dişlerin sebep olduğu kesin bilinen bir gerçektir. (Fetvalarla Çağdaş Hayat) Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.com - Çeneye protez yaptırmak caiz midir?

Bize Soru Sorun
Yorum Yapın

1430 - 1438 © www.SoruSorCevapBul.com